HABER

Kasparov başkanlık yarışından çekildi

MOSKOVA (İHA) - Eski satranç şampiyonu ve muhalefet lideri Garry Kasparov, başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyayı bıraktığını açıkladı.

Rus yasalarına göre kendisini aday gösterenlerle, resmi bir toplantıda biraraya gelememekten yakınan Kasparov, "Seçim kampanyam yarın sona eriyor ve bütün Moskova'da, destekleyenlerimle bulaşabileceğimiz bir salon bulamadık" şeklinde konuştu.

Dünyanın en iyi satranç oyuncusu olarak nitelendirilen Kasparov, Diğer Rusya Partisi ile Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı muhalif bir kampanya sürdürüyordu. Ülkede 2 Mart tarihinde gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimine katılacak olan Kasparov, kampanyası boyunca Putin'in demokrasiyi ihlal ettiğini, medya, genel seçimler ve polis üzerinde baskı kurduğunu iddia etmişti.

Kasparov, seçimlerde aday olabilmek için 18 Aralık öncesinde gerçekleştirmesi gereken genel kurulu henüz düzenleyemediği için birtakım problemlerle karşı karşıya kaldı. Genel kurul düzenlemek için, reformcu partiler ve sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçtiğini belirten muhalif lider, "Paramızı ödedik ve anlaştık. Herhangi bir problem yoktu. Ancak bir anda bizi arayıp, salonu teknik nedenlerden dolayı kiralayamayacaklarını bildirdiler" dedi.

Rusya seçim kanunlarına göre, gerçekleştirilecek genel kurul öncesinde, seçim komisyonunu 5 gün önceden bilgilendirilmek gerekiyor. Bu nedenle, Diğer Rusya Partisi'nin 13 Aralık'tan önce kongre düzenlemesi gerekiyor.

Kasparov'un, seçim kampanyası boyunca, ülke çapında gittiği bazı bölgelerde güvenlik güçleri tarafından konuşması engellendi. Öte yandan, geçtiğimiz ay izinsiz bir gösteriye katılan muhalif lider, 5 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön