HABER

Kastamonu Üniversitesi heyeti Özbekistan'da

Kastamonu Üniversitesi ve Özbekistan Milli Üniversitesi iş birliği anlaşması imzaladı

Kastamonu Üniversitesi ile Özbekistan Milli Üniversitesi arasında öğrenci ve öğretim görevlileri değişimi ve ortak bilimsel araştırma çalışmalarını öngören iş birliği anlaşması imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve beraberindeki heyet, Taşkent'te Özbekistan Milli Üniversitesini ziyaret ederek, üniversite Rektörü Prof. Dr. Avaz Marahimov ile görüştü.

Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Demirel, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Çetin, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan ile TÖMER Müdürü Dr. Yasin Şerifoglu'nun da hazır bulunduğu görüşmede konuşan Marahimov, dost ve kardeş Türkiye'nin bir üniversitesi heyetini atayurdu Özbekistan'da ve üniversitelerinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Marahimov, iki ülke üniversiteleri arasında uzun bir aradan sonra yeniden iş birliğinin geliştirilmesi için sabırsızlandıklarını belirterek, "Arada uzun bir zaman kaybımız oldu. Artık onu telafi etmemiz gerekir. İş birliğini geliştirme konusunda zaman kaybetmeye tahammülümüz yok. Kastamonu Üniversitesi ile iş birliğini bugünden itibaren geliştirmeye hazırız." dedi.

Aydın da Özbekistan Milli Üniversitesi ile her alanda iş birliğini geliştirmek istediklerini ifade ederek, Özbekistan Milli Üniversitesi ile hem öğrenci ve öğretim görevlileri değişimi hem de bilimsel araştırma alanında bir an evvel iş birliği yapacaklarını kaydetti. Aydın, kardeş Özbekistan'daki meslektaşlarına her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Görüşmenin ardından Marahimov ve Aydın, Özbekistan Milli Üniversitesi ile Kastamonu Üniversitesi arasındaki iş birliği anlaşması ve Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Mevlana Değişim Programı kapsamında iş birliği anlaşmasını imzaladı.

Aydın, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki üniversitenin de en kısa zamanda ortak diplomaya geçmeyi planladıklarını vurguladı.

Aydın ve beraberindeki heyet ayrıca Özbekistan Basın Yayın ve Kitle İletişim Üniversitesi Rektörü Şerzad Kudrathocayev ile bir araya gelerek, taraflar arasındaki iş birliği meselelerini ele aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön