Kastamonu'daki FETÖ/PDY davasında karar

"Silahlı terör örgütü üyesi oldukları" iddiasıyla haklarında dava açılan 11 sanıktan 8'ine 1 yıl 6 ay 22 günden 10 yıl 6 aya kadar değişen hapis cezası verildi - Sanıklardan 2'sinin dosyasının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, birinin de beratine hükmetti

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 11 sanıktan 8'i hapis cezasına çarptırıldı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları ve "silahlı terör örgütü üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklu yargılanan ve bazıları meslekten ihraç edilen askerler İbrahim Çolak, Ali Doğan, Erdal Özkan, memur Erol Kayabaşı, öğretmenler Ahmet Türksoy, Murat Balkız ve Mustafa Serdar ile tutuksuz yargılanan Recep Altun, Yusuf Ziyaettin Bilgen, Umut Kaçar ve Rıfat Ç. ile avukatları katıldı.

Özkan, son savunmasında, FETÖ ile hiçbir bağı bulunmadığını öne sürdü.

ByLock da kullanmadığını iddia eden Özkan, "Örgütün bu programı telefonuma yönlendirdiğini düşünüyorum. Hakkımdaki tanık ifadelerini de kabul etmiyorum, çelişkiler var." dedi.

Diğer sanıkların da savunmalarının ardından cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin mütalaasında, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Bilgen ve Kaçar'ı 1 yıl 6 ay 22 gün, Çolak ve Altun'u 6 yıl 3 ay, Doğan, Balkız ve Özkan'ı 9 yıl, Kayabaşı'nı da 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, Rıfat Ç'nin ise beratine hükmetti.

Mahkeme heyeti, Türksoy ve Serdar'ın dosyalarının ise ayrılmasına karar verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler