HABER

"Kasvet yılından ölüm yılına"

TAHRAN (İHA) - İran'da bir gazete, yeni yıl hakkında karamsar mesajlar yayımladı. Irak'ta muhtemel savaşa değinen Kayhan gazetesi, Batı dünyasının 2002 yılından 2003 yılına geçişini "kasvet yılından ölüm yılına geçiş" olarak niteledi.

Gazete, "Havai fişekler sönmeye başladıktan ve çılgın kutlamalar sona erdikten sonra Avrupa ve ABD için de aslında kutlayacak pek bir şey olmadığı görülecektir" dedi.
"Dünyaya hakim küstah güçler tarafından bu politikalar takip edildiği sürece sıkıntılı yıl yine sıkıntılı hatta ölümcül yıllara yol açacaktır" diyen gazete, Noel Baba kıyafetleri içindeki Amerikalıların, Birleşmiş Milletler'in medeniyetler arası diyalog senesi ilan ettiği yılda Afganlılara Ren geyiğiyle kanlı bir tekme attığını kaydetti.
Gazetede, Miladi Takvim'in Müslümanlar ve dünyadaki diğer pek çok inanç sahipleri için hiçbir şey ifade etmediği kaydedilen yazıda, Afganistan'da çok sayıda sivil can kaybı meydana geldiği ifade edildi ve ABD Devlet Başkanı George W. Bush yönetimi eleştirildi.

"DR. FRANKESTEIN VE BAĞDAT CANAVARI" İsrail ordusu tarafından Filistin'de Filistinliler için "kabus yılda" yapılan saldırılar, ABD'nin Müslümanlara karşı başlattığı sıkı uygulamalara da değinilen yazıda, ABD'nin Irak'ta ölümcül bir oyun başlattığı kaydedildi ve Bush'la Irak lideri Saddam Hüseyin, "Dr Frankenstein ve Bağdat Canavarı" olarak tasvir edildi.
Kayhan, savaşın tek kurbanının, Irak'ta "İktidardaki Baas rejiminin vahşetleri ve yıllar süren ABD ambargosu altındaki zavallı halk" olacağını yazdı.
Gazete, "Büyük Şeytan" olarak nitelediği ABD'nin politikalarıyla 2003 yılının dünya barışı için çok daha büyük felaketlere yol açacağını kaydetti.
İran takviminde yeni yıl 21 Mart'ta başlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön