HABER

Katiplerin işini yeni yazılım yapacak

Türk yazılım şirketinin hazırladığı konuşmayı anında yazıya çeviren sistem, mahkeme salonlarında duruşma notlarını yazıya geçiren katiplerin işini yapacak. Orta Doğu Teknik Üniversitesi teknoparkında faaliyet gösteren Yöndata Bilgisayar şirketinin Ar-Ge Müdürü Çetin Çetintürk, AA muhabirine yazılımla ilgili bilgi verdi.

Şirketin, ODTÜ teknokentte özellikle yapay zeka ve uygulamalarıyla ilgilendiğini anlatan Çetintürk, yüksek kapasiteli sürekli konuşma tanıma sistemlerine öncelik veren şirketin, altı yıldır süren çalışmalar sonucu ilk ürün olarak "Tıbbi Dikte"yi ortaya çıkardığını dile getirdi.

Sisteme, tıp alanında kullanılan kelimelerin öğretildiğini, doktorların özellikle raporlarını hazırlarken başka bir kişinin yardımına ihtiyaç duymadan sistem sayesinde

bilgisayara okuyarak çok kısa sürede işlerini tamamlayabildiklerini ifade eden Çetintürk, sistemin, 9 Eylül Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesindeki tıp fakültelerinin yanı sıra Ankara Atatürk hastanesinde yaklaşık 200 doktor tarafından kullanıldığını belirtti.

Yazılımın tıpta kullanılan versiyonunun ardından hukuk sisteminde de kullanılması için çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Çetintürk, Adalet Bakanlığı ve TÜBİTAK ile üçlü bir çalışma içinde olduklarını anlattı.

Çetintürk, yakında milyonlarca kelime tanıyabilen, konu sınırlaması olmayan versiyonun da kullanılmaya başlayacağını, böylelikle yazarların, gazetecilerin ve pek çok meslek dalında kişinin yazılım sayesinde işlerinde kolaylık sağlayacağını anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön