HABER

"Kaya yuvarlamaya çalışan kesimler var"

"Kaya yuvarlamaya çalışan kesimler var"

Ankara (AA)- Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Türkiye-AB ilişkilerinde Türkiye'nin önünü tıkama noktasında yukarıdan, tepelerden kaya yuvarlamaya çalışan kesimlerin" bulunduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin özellikle son zamanlarda yaptığı çaba, gösterdiği gayret bu yolun açılmasıdır" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi verdi. AB konusunu da ele aldıklarını belirten Çiçek, Türkiye-AB ilişkileri üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

AB konusunun, Cumhuriyetle birlikte devreye konan, Türkiye'nin modernleşme projesinin bir devamı olduğunu ifade eden Bakan Çiçek, bu projenin 1963 yılından bu yana devlet politikası haline geldiğin anlattı.Türkiye'nin önemli bir eşiği de atlatarak, müzakere yapan ülke haline geldiğini anımsatan Çiçek, şunları söyledi:
"Tabiatıyla, AB ilişkileri çok kolay ilişkiler değildir. Türkiye-AB ilişkileri söz konusu olduğunda, çok değişik sebeplerden dolayı, bu sürecin zorlukları, bu işin içinde olan, bu süreci yakından takip eden ve bu kararı verenler açısından her defasında ifade edilmiştir. Geldiğimiz noktada, yeni bir viraja girmiştir, Türkiye-AB ilişkileri... Bu
süre içerisinde çok dikkatli, soğuk kanlı, bir bütünlük içinde bu politikaların sürdürülmesi gerekmektedir. Tabiri caizse, Türkiye-AB ilişkilerinde, bu yolda Türkiye'nin önünü tıkama noktasında, yukarıdan, tepelerden kaya yuvarlamaya çalışan kesimler vardır. Bir kısım yabancı ülkeler vardır, AB üyesi ülkeler vardır... Türkiye'nin özellikle son zamanlarda yaptığı çaba, gösterdiği gayret bu yolun açılmasıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön