HABER

Kayak merkezlerinde kar sevinci

Kış turizm merkezlerinde etkili kar yağışının ardından kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları Erciyes'te 60, Uludağ ve Kartalkaya'da 110, Palandöken'de 38, Bayraktepe'de 70, Saklıkent'te 40, Ilgaz ve Kartepe'de 1 metre olarak ölçüldü.

Kayak merkezlerinde kar sevinci

Erciyes Kayak Merkezi yetkilileri, kar kalınlığı 60 santimetre olan pistlerin paletli kar aracıyla düzeltilip sertleştirildiğini belirterek, yılbaşı nedeniyle doluluk oranının yükseldiğini ve kayakseverlerin ilgisinden memnun olduklarını bildirdi. Yetkililer, Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşımda sorun olmadığını ancak araçlarda zincir takma zorunluluğu olduğunu belirtti.

-ULUDAĞ-

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığının 110 santimetre olarak ölçüldüğü bildirildi. "Beyaz Cennet"te 19 Aralıkta başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı durdu. Kar kaınlığının 110 santimetreye ulaştığı Uludağ'da bugün ve yarın açık ve güneşli havanın hakim olması bekleniyor. Hava sıcaklığının sabah saatlerinde eksi 12 derece olarak ölçüldüğü ve görüş mesafesinin açık olduğu "beyaz cennet"te hafta sonu yağışın yeniden başlaması tahmin ediliyor. Yetkililer, pistlerdeki karın kalınlığının ve kalitesinin kayak için elverişli olduğunu belirtti. Yılbaşı tatili nedeniyle yurt içi ve dışından tatilcileri ağırlayan Uludağ'ın günübirlik ziyaretçilerden de ilgi görmesi bekleniyor.

Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Bursa-Uludağ kara yolunda kar ve buzlanma nedeniyle sürücülerin dikkatli olmalarını, araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

-PALANDÖKEN-

Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının 38 santimetre olduğu bildirildi. Palandöken Kayak Merkezi'ne gelen yerli ve yabancı turistler, kar kalınlığının 38 santimetreyi bulduğu pistlerde kayak yapmanın keyfini doyasıya yaşıyor. Dedeman Otel İnsan Kaynakları Müdürü Tahsin Kılınboz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otellerinde 10 Ocaka kadar doluluk oranının yüzde 100 olduğunu kaydetti. Rusya, Ukrayna ve İran'dan gelenlerin kayak merkezine yoğun ilgi
gösterdiğini ifade eden Kılınboz, "Otelimizde 450 misafirimiz var. Bunların yaklaşık 400'ü yabancı. Japonya'dan da bir aile geldi. Palandöken'in ismi her geçen gün daha fazla yayılıyor" dedi.

Bu yıl karın geç yağması nedeniyle sezonun geç açıldığını ifade eden Kılınboz, "Bunun yanı sıra uluslararası piyasalarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle turist sayısında azalma oldu. Ama ümitliyiz. Bu yıl güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu. Palandöken Kayak Merkezi'ndeki Polat Renaissance Otel'deki doluluk oranının yüzde 90, Palan Otel'de ise yüzde 70 olduğu bildirildi.

KARTALKAYA

Bolu'daki Kartalkaya'da ise kar kalınlığı 110 santimetre oldu.Yeni yılla birlikte kayak merkezindeki oteller tüm pistlerini açarak tatilcilerin hizmetine sunarken Kartal, Grand Kartal ve Dorukkaya otelleri yeni yıla yüzde 70-80 oranında dolu girdi. Otel yetkilileri, karın geç yağması ve ekonomik kriz nedeniyle tatilcilerin kayak merkezlerini tercih etmediğini öne sürdü.

DAVRAZ

Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi'nde pistlerde yeterli kar olmadığı bildirildi. Davraz Kayak Merkezi'ndeki bin 210 metre uzunluğundaki birinci telesiyejle ulaşılan bin 961 rakımlı birinci kademe kayak pistinde kar kalınlığı 12-13 santimetre, 936 metre uzunluğundaki ikinci telesiyejle ulaşılan 2 bin 150 rakımlı ikinci pistte ise 20 santimetre olarak ölçüldü. Davraz'daki konaklama tesislerinin yetkilileri, her iki pistte de henüz kayak yapabilecek düzeyde kar olmadığından yakınarak, "Bölgede yarından itibaren kar yağışı bekleniyor. Hafta sonunda her iki pistte de kayak yapabilecek kalınlıkta kar birikeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler