HABER

Kayıp çocuklar için araştırma komisyonu

AKP, Türkiye’de kaybolan bin 592 çocuğun araştırılması amacıyla Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması istemiyle Meclis Araştırma Önergesi hazırladı.

ANKARA (ANKA) - AKP, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın, “Kayıp Çocuklar Raporu”ndan yola çıkarak, Türkiye’de kaybolan bin 592 çocuğun araştırılması amacıyla Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması istemiyle Meclis Araştırma Önergesi hazırladı.

TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, çocuk kayıplarının nedenlerinin tespit edilmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırılması açılması istendi.

-TÜRKİYE’DE 1592 ÇOCUK KAYIP-

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve çok sayıda milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan önergede, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın, “Kayıp Çocuklar Raporu”nu dikkate alınarak hazırlandı. Önergede, son günlerde kayıp çocuklarda artış görüldüğü, çocukların suç örgütleri tarafından organ ticareti, uyuşturucu dağıtımı, fuhuş ticareti gibi pek çok sebepten kaçırıldıkları şüphelerine dikkat çekildi.

Önergenin gerekçesinde, bu sorunun ihmal edilmeyeceği vurgulanarak, çocukların sağlıklı ve güvenli ortamlarda yaşamlarını sağlamanın devletin ve ailelerin görevi olduğu belirtildi.

Türkiye’de, 15 Ocak 2008 tarihi itibarıyla toplam bin 444 çocuğun kaybolduğu, bunların 803’ünün bulunarak ailelerine teslim edildiği kaydedildi.

Söz konusu rapora göre, halen Türkiye’de bin 592 çocuğun kaybolduğunun tespit edildiğinin altı çizildi.

-KAYIP ÇOCUK SAYISINDA İSTANBUL BİRİNCİ SIRADA-

Kayıp çocuklarla ilgili verilerden de bahsedilen önergede; Türkiye’de en fazla kayıp çocuk sıralamasında 346 çocuk ile İstanbul ilk sırada, 138 çocuk ile İzmir ikinci sırada yer alırken, bu illeri Balıkesir, Bursa, Ankara, Mardin ve Kocaeli takip ediyor.(ANKA)

Geri Dön