HABER

Kayıp çocuklar için ulusal bilgi sistemi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kayıp ve kaçırılan çocukların bulunmasında kurumlar arası iş birliği sağlanması için protokol taslağı hazırlandığını bildirdi.

TBMM (A.A) - Taslağa göre, kayıp çocuklar için ulusal bilgi sistemi oluşturulacak.

Bakan Atalay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde, kapatılan DTP'nin milletvekili Hasip Kaplan'ın sorusuna, yazılı yanıt verdi.

Kayıp çocukların bulunması ve kayıp olaylarının en aza indirgenmesi amacıyla yapılan çalışmaları anlatan Atalay, kayıp çocuklar ulusal bilgi sisteminin oluşturulması, bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar arası iş birliği ve koordinasyon sağlanması, sivil toplum kuruluşlarının desteğinin alınması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (ASAGEM) ve ilgili kurumların iş birliğinde proje çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Atalay, çocukların evden kaçma nedenlerinin araştırılması, kayıp ve kaçırılan çocukların bulunmasında kurumlar arası iş birliğinin sağlanması konusunda, başta Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) olmak üzere Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının da içinde bulunduğu bir protokol taslağı hazırlandığını bildirdi.

ASAGEM tarafından koordine edilen protokol için ilgili kurumlardan görüş istendiğini belirten Atalay, söz konusu kurumlardan ve koordinatör kurum olan Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünden cevap beklendiğini ifade etti.

-KAYIP ÇOCUKLARIN BULUNMASI-

Kayıp çocukların bulunması, suçluların yakalanması ve suç oranlarının en aza indirgenmesi konusunda yürütülen Güvenli Okul Güvenli Eğitim Projesi hakkında bilgi veren Atalay, Umut Yıldızı Projesi ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Ülke çapında tüm illerimizde risk altında bulunan ve suça eğilimli davranış gösteren 16-18 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik olarak hazırlanmıştır. Proje ile bu yaş grubunda bulunan çocukların ve ihtiyacı olan ailelerin uyum, iletişim ve mesleki becerileri geliştirilerek iş sahibi olmaları ve sosyal rehabilitasyonları sağlanacak. Proje kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği halinde gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda yazılı ve görsel basınla ortaklaşa yürütülen faaliyetlerle kamuoyunda bilinç oluşturulması hedeflenmektedir.''

-KAYSERİ'DEKİ KAYIP ÇOCUKLAR-

Bakan Atalay, 21 Eylül 2009 tarihinde Kayseri'nin Talas ilçesindeki evlerinden ayrılan ve bir daha haber alınamayan Ahmet Tuna ve Dilruba Tekin ile Türkan Ay adlı çocukların bulunması için ülke genelinde yapılan çalışmaların çok yönlü olarak devam ettiğini bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan bütün ihbarların titizlikle değerlendirildiğini belirten Atalay, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken, yasa dışı transplantasyon (organ ve doku nakli) şüphesi dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı ile koordine kurulduğunu kaydetti.

Atalay, ülke genelinde mevcut ceza infaz kurumlarında bu tip suçlardan hapis cezası alan ve bayram vesilesiyle idarece kendisine izin verilen hükümlülerden izin tecavüzünde bulunan veya halen firarda olan kişiler üzerinde araştırma faaliyetlerinin sürdürüldüğünü de bildirdi.

Geri Dön