HABER

‘Kayıp sembol’ Meclis’ten çıktı!

Dan Brown’ın kitabında geçen işaretler TBMM mermerlerine mi kazındı?

‘Kayıp sembol’ Meclis’ten çıktı!
Kitapları milyonlar satan, kitaplarından uyarlanan filmler gişe rekorları kıran ünlü yazar Dan Brown'un son kitabında peşine düştüğü kayıp semboller TBMM’de ortaya çıktı. Bu arada, TBMM’yi inşa eden Avusturyalı mimar Clemens Holtzmeister ile dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda Mason olduğu öne sürüldü.
[** **](http://video.mynet.com/habervideo/Kayip-sembol-Meclis-te-mi/435086/)
Kanal D Haber, Meclis’teki çok ilginç bir detaya dikkat çekti. Meclis’in zemininde bulunduğu iddia edilen Masonik sembolleri buldu ve milletvekillerinin bu semboller için yorumunu aldı.
90. yıl kutlamalarına başlayan Meclis'te tavan kırmızı beyaz toplarla süslendi ama tavandan asılı toplar değil, on yıllardır üstünde gezilen mermerler konuşuldu.
Dan Brown'un ‘Kayıp Sembol’ kitabında anlatılan ve ABD Kongresindeki Masonik işaretlerin benzerlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de bulunduğu iddia edildi. İddaya göre Meclis’in Mason mimarı ve başkanı o işaretleri kulis girişine, yerdeki mermerlere işlemişti.
Yıllardır liderler üstünde dolaşıyor. ..Vekiller de…Ama kimse farkında değildi. Ta ki gazeteci Mustafa Yılmaz'ın kitabında yazana kadar. Yılmaz ‘Dul Kadının Oğulları’ kitabında Meclis’teki işaretlerin Masonik semboller olduğunu iddia etti.
**BAŞKAN VE MİMAR MASONDU**
ABD’li ünlü yazar Dan Brown’un son kitabı “Kayıp Sembol”ün tekrar gündeme getirdiği Masonik semboller, TBMM gündemine de taşındı.
Gazeteci Mustafa Yılmaz’ın “Dul Kadının Oğulları-Tapınağın Türk şövalyeleri” isimli kitabında TBMM’de çok sayıda Masonik sembol olduğu iddia ediliyor. TBMM’de “Üçgen”, “Üçgen içinde göz”, “Piramit”, “Kutsal Kadeh” gibi masonik sembollerin yer aldığını iddia eden kitapta bunlara örnek fotoğraflar da yer alıyor. TBMM’nin zemininde ve duvarlarındaki işaretlede gönderme yapan Yılmaz, Brown’un kitabındaki Washington Kongre Binası’ndaki Masonik sembollerin TBMM versiyonlarını gösteriyor.
Mustafa Yılmaz’ın iddiasına göre, TBMM’yi inşa eden Avusturyalı mimar Clemens Holtzmeister ile dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda Mason’du. Holtzmeister’ın İkinci Dünya Savaşı’nda Avusturya’dan kaçıp Türkiye’ye sığındığı biliniyor.
Yılmaz, Holtzmeister’a Türkiye’de sahip çıkan kişinin Abdülhalik Renda olduğunu ileri sürüyor. Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Mason Locaları’nın resmi sitesine göre Abdülhalik Renda’danın Mason olduğunu söyleyen Yımaz’a göre bu nedenle TBMM binası yapılırken binaya Masonik semboller yerleştirildi.


Geri Dön