Kayıpşehir'den Urartu kalıntıları çıktı

Bingöl'ün Yayladere ilçesindeki Pergasur Şelalesi'nin de içinde bulunduğu Kayıpşehir olarak adlandırılan bölge arkeologların incelemesi altında. Terör temizliğinden sonra başlatılan incelemeler sonrası bölgede Urartu dönemine ait izlere rastlandı.

Bölgede inceleme yapan arkeologlardan Ergün Demir, doğal yollarla oluşan şelaleni çevresinde bulunan yaşam alanının 2 bin 500 yıl öncesine dayandığına dair izler bulduklarını söyledi. Bulunan kalıntıların Urartuların işçiliğine benzediğini söyleyen Demir, bölgenin terörden temizlendikten sonra ziyaretçi sayısının arttığını söyledi.

Bingöl'ün Kayıpşehir'inde Urartu izleri!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Neden terör var, ya cahillikten ya da bizden saklanan zenginliklerin üstünü örtmesi amacıyla! Şimdi ege bölgesinde çok değerli madenler olsa oradan da kargaşa terör eksik olmaz :)
Ulan yapiyorsunuz boyle haberleri DEFINECILERI Saliyorsunuz Sonra buralara YAYLADERE de DEFINECIDEN Gecilmiyor sayenizde Bingole metoor tasi dustugundede doldu defineciler Simdi birde FIRATIN ALTINDA Elazig Bolgesinde ALTIN Var diye birsey uydurulmus Gelip Evlerin Altini kazmaya basladilar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler