HABER

Kazadaki korkunç iddia

Isparta'da düşen Atlasjet uçağının kaptan pilotlarıyla ilgili iddialar yeni bir tartışma başlattı.

Prof. Dr. Engin Arık uğurlandı

Uçağın 1. Pilotu Serhat Özdemir'in 6 ayda bir yapılan simülatör eğitimlerini geçemediği, 2. Pilot Tahir Aksoy'un ise yolcu uçağı deneyimi olmadan ikinci pilot yapılarak uçmasına izin verildiğini savunan havacılık uzmanı Güntay Şimşek ‘Asıl sorun bu kişilerin araştırılmadan uçmalarına izin verilmesidir' dedi.

SİVİL HAVACILIKLA MAHKEMELİK

Güntay Şimşek'in verdiği bilgiye göre, Pilot Özdemir ABD Sivil Havacılık Otoritesi'nden aldığı lisansı sunmasına rağmen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kabul etmemiş.

Prof. Dr. Engin Arık uğurlandı

Bunun üzerine mahkemelik olmuşlar. Serhat Özdemir, iki yıl içerisinde üç şirket değiştirmiş. Lisans sorunu yaşayan pilot Özdemir'in hiç işsiz kalmadığını söyleyen Şimşek şu soruları yöneltti:

CAN YAKAN SORULAR

Neden mahkemelik olan ve iki yılda 3 şirket değiştiren pilot işe kabul edildi? Şirketler doğru düzgün sorgulama yapmadan pilotları nasıl işe alıyorlar?

Prof. Dr. Engin Arık uğurlandı

İkinci pilot emekli Tuğgeneral Tahir Aksoy yıllarca savaş uçağı pilotluğu yapmış. Yolcu uçağı deneyimi yok denecek kadar az. Buna rağmen bir yolcu uçağında uçmasına nasıl izin veriliyor?

SINAVI GEÇEMEYİNCE İSTİFA

Havacılık uzmanı Şimşek yaşanan hatalar zincirini şu şekilde sıraladı: Her pilot 6 ayda bir tazeleme eğitiminden geçer. Serhat Özdemir simülatör eğitiminden geçememiştir.

Prof. Dr. Engin Arık uğurlandı

O da istifa ederek başka bir hava şirketinde işe başlamış. Sürekli lisans değiştirmiş. Asıl önemli olan onun kaptan pilot olarak uçmasına izin veren şirketin, önceki çalışma hayatı hakkında tam araştırma yapmadan uçmasına izin vermesidir.

40 TEHLİKELİ PİLOT VAR

Türkiye'de uçağın çok ancak pilotun az olduğuna dikkat çeken Şimşek ‘Bir pilotu işten atıyorsun başka bir yerde işe başlıyor. Uçak sayısının fazla olması nedeniyle bu insanlara gün doğdu.

Prof. Dr. Engin Arık uğurlandı

Ama bu kazada sadece bir pilotaj hatası değil insani hatalar zinciri de mevcuttu' dedi. Şimşek şöyle devam etti: Pilot ihtiyacını karşılamak için bazı özel şirketler similatör eğitiminden geçmemiş ya da geçememiş pilotları uçurmaya başladı. Böyle uçan 40 pilot var.

Kaynak: Vatan

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön