Kazakistan başkanlık sistemini bırakıyor!

Kazakistan, ülkede uygulanmakta olan başkanlık sisteminden vazgeçtiğini açıkladı.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, "Kazakistan, hükümet ile meclisin rolü ve etkisini artıracak bir sistem değişikliğine gidiyor" açıklamasını yaptı.

Nursultan Nazarbayev canlı yayında vatandaşlara, Anayasa'ya reform yapılacağını ve bunun için çalışma oluşturulup işe başlandığını ifade etti.

Kazakistan, 25 yıldır başkanlık sistemiyle yönetiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
millet olarak oylamada evet dedık diyelim baskanlık sistemi geldi güzel tayıp baskan oldu ee tayıbın ne kadar omru var ne kadar surdurur bu baskanlıgı tayıp gıttıkten sonra ne olucak basa kansız bırı gelırse ne olucak bu mılletın halı ama su bır gercek suan evet dıyen cogu kişi gercekten baskanlık sıstemının bu ulke ıcın ıyı olucagı ıcın evet oyu vermıyo bazıları yalakalık ıcın ceblerını konumlarını korumak ıcın ornek rıdvan gıbı federasyon baskanı olucak a ondan evet dıyo bazıları tayıbı at gozulunden bakarcasına sevdıgı ıcın bazıları cahıl oldugu ıcın verıyo kısaca mantıklı olan hayır der.
@ilginc86 sende mantık olsa emin ol evet dersin.
@ilginc86 merak etme bu ülke daha çok tayyipler çıkarır millet gözünü açtı.
@ilginc86 aydınlara laiklere inat oolsun dıye verıyorlar baska bısey degıl
Nazarbayev başkanlığı bırakmıyor, sadece bazı yetkilerini hükümete ve Meclis'e devrediyor. Kendisine ayak bağı olan işleri yani. Haber çarpıtma amacı taşıyor ve yakışmıyor .
elalem başkanlıktan vazgeçiyor bizde başkanlık diye tutturuyoruz
@toshi2626 kim neden vazgeçmiş Haberi sadece buradan okursan körü körüne inanirsin
Kazakistan kaç paralık ülke de sanki Büyümek yükselmek çağ atlamak gibi bir derdi de yok İstediği sisteme gecebilir
@eftalyilmaz_82 Tek kelime kitap okumadığın belli.Kazaktistanda zengin petrol ve doğal gaz yatakları var adamlar yeni başkent kurdular ülkenin bir yerine alt yapı üst yapı ile herşey dahil.milli geliri bizden iyi cari açığı az ve ve paarsıda bizden değerli.tek satır okusa idin bu kadar cahilce dünyadan bihaber konuşmazdın
Şu sevmediginiz ABD varya USA yani...Başkan en fazla 4 yıllığına 2 kere secilebiliyor...hani osmanli deyip gurura kapildiginiz kadim devletimizde bir vali 3 yil bir bölgede durabiliyor niye biliyir misiniz kaşarlanmasin diye...
Her kez kendi sorunu ile ilgilenir Kazakistan bizi bağlamaz Bizde bitmeyen terör koalisyon Hükumetler her kurum dan hain fışkırıyor ihanet dört bir taraftan kol geziyor birlik olmadan sorunları çözemeyiz Başkanlık sistemine ihtiyaç varsa evet derler yoksa hayır derler sonuçta buna halk karar verir o kadar kasılmaya gerek yok
@ogelmez Koasliyonlar ahlaksız siyasetciler yüzünden çalışmıyor.Herkes kendi tarafına çentik atarsa böyle oluyor.İsrail almanya koalisyonlarla çalışıyor.milli geliri ne kadar bir bak. Bize tohum satıyorlar silah satıyorlar.Hiç mi okumazsın.Almanya dünya devi her konuda bir tek askeri gücü az.Zayıf demiyorum az sadece.Koasliyonda zarar yok.Aç gözlü siyasetciler harman yeri olarak kullanmaya çalışırlarsa devleti böyle olur.hırsız lar tüm ülkeyi paylaşmak istemiyorlar hep bize hep bize.
BAŞKAN OLAN AHANDA BÖYLE 25 SENE GİTMEZ .KENDİ YAŞLANDI ONDAN MECLİSE BIRAKMAK İSTİYOR .BİZDEKİ BAŞKAN YAŞLANSA BİLE DAMADI GELİR GÖRÜMCESİ GELİR ENİŞTESİ GELİR .450 SENE HİÇ BİR YERE GİTMEZLER .MİLLETİN AZ BİR AKLI BİLE OLSA BU SİSTEME EVET DEMEZ .
Bizimki duymasın :)
onların başkanı putin ki orda putinin lafı geçer.
herkes gider mersin'e siz gitmek istiyonuz AKsine,hayır'dır inşallah TEMEL.
Medeniyet Yeni geliyor.Biz de Krallık Olsun diye yırtıyor
Bizdeki başkanlık tek adamlık.İki tane meclis olsa biri diğerini kontorl gibi kabul edelim.Ama bizde öylemi?Hiç mi okumadınız yeni anayasayı?bilginiz yok fikriniz var en kötü insan profili bir ülke için
ADAMLAR PARLEMENTER SİSTEMİ GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR, BİZ İSE YIKMAYA ÇALIŞIYORUZ.
AHA BİZİMKİNE HABER VERİN HEMEN YERLEŞSİN
darısı başımıza haydi HAYIRLISI inadına HAYIR HAYIR HAYIR
Diğer Haberler