HABER

Kazançlı dokuma kursu

MERSİN (İHA) - İçel Eğitim Vakfı (İÇEV) tarafından, Vakko, Gima ve Plenteks gibi firmaların siparişlerinin karşılanması amacıyla açılan dokuma kurslarına katılan ev hanımları, hem meslek öğreniyor, hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Aydıncık İlçesi'nde Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan kursa 12 ev hanımı katıldı. Kurslarının devam ettiğini söyleyen Aydıncık Halk Eğitim Müdürü Veli Akbayır, tezgahlarda dokunan 1x80, 1.5x80, 2x80 ebadındaki dokumaların özel tekstil firmaları tarafından iç pazara sürüldüğünü söyledi. Akbayır, kursiyerlere iş imkanı sağlayarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarını amaçladıklarını kaydetti.

Kurs öğretmeni Emel Sakallı ise açılan kursa 12 ev hanımının devam ettiğini belirterek, kilimlerin desenlerini siparişi veren tekstil firmalarının belirlediğini söyledi.
Kursiyerlerden 3 çocuk annesi Arife Gülnarlıoğlu (46) ise iki yıldır kurslara devam ettiğini ve bu sayede bir meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
Kilimlerin yanı sıra, süsleme ve küçük sırt çantalarının da dokunduğu kurslarının yaygınlaştırılması çalışmaları da sürdürülüyor. Bozyazı Halk Eğitim Müdürü Tahir Ünal, kendi bünyelerinde kurs açmak için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın desteği ile 5 adet dokuma tezgahı yaptırıldığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön