HABER

Kefenli, çanlı, ampullü "zam" protestosu

2010 yılıyla birlikte hayata geçirilen zamları Mersin'de emekliler kefen giyerek, esnaf çan çalarak, vatandaş da kulağına ampul dayayarak protesto etti.

MERSİN (İHA) - Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi önünde biraraya gelen göstericiler, taşıdıkları dövizlerle de dikkat çektiler. Üzerlerinde 'Gözyaşlarımızı Ancak Hamam Tülüsü Siler', 'Bir Tek Kefenimiz Kaldı, Onu Da Alın', 'Fileler Ne Zaman Dolacak?', 'Zam ve Gam Kaderimiz Oldu' yazılarının yer aldığı dövizleri ellerinde tutan göstericilerden bazılarının 'Beni Elektrik Çarptı' yazılı döviz taşıyıp kulaklarına da ampul dayamaları renkli görüntüler oluşturdu. Ellerindeki çanları da çalıp zamlara tepkilerini dile getiren göstericilere çevrede toplanan vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

Burada konuşan ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, ardı ardına yapılan zamlar ve artan işsizliğe bağlı olarak hayatın çekilmez bir hal aldığını, bunun yanında intihar edenlerin sayısında çok ciddi bir artış yaşandığını söyledi. Göktaş, "İnsanlar neden canına kıyıyor peki? Tabii ki ekonomik bunalımdan. Kazandığıyla harcadığı arasında dünya kadar uçurum var. Asgari ücretin ne kadar olduğu belli, hayat standartları ortada. Devletin memuru, işçisinin aldığı belli. Emekliye verilen zam da, aldığı aylık da

ortada. Esnafın hali duman olmuş. Ama tüm bunlar kimin umurunda? Onlar boşalan hazineyi doldurmak için bu yıl da iğneden ipliğe zam yaptılar" dedi.

2009 yılında bütçenin 62,8 milyar TL açık verdiğini hatırlatan Mustafa Göktaş, söz konusu açığın 2010 yılında 50,1 milyar TL'ye yükseleceğinin öngörüldüğünü, bu sebeple de mevcut açığın art arda yapılan zamlarla kapatılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Göktaş, "Bir de utanmadan, sıkılmadan; 'Her şey iyi ve güzel gidiyor' diyorlar. İyi olan ne? Benim cebimde para yok. Senin cebinde para yok. Milletin cebinde para yok. Kredi kartına sarılmış, olmayan parayı harcayıp geleceklerini ipotek altına alıyorlar. Bu

borcu ödeyemeyince de intihar edip cinnet geçiriyor insanlar. Yokluk, açlık artıyor. Sokağa çıkıyoruz 10 işletmeden 6'sı kapalı" diye konuştu.

Elektrik zammını protesto etmek için ampulü kulaklarına taktıklarını, emeklinin halini anlatabilmek için de emeklilerin kefen giydiğini belirten Göktaş, kapanan iş yerleri için de esnafın elinde çan olduğunu anlattı. Göktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu çan, felaket çanı. Felaketin gelişini duyuyorlar. İnşallah gözleri kör olan, kulakları tıkalı olanlar bu halimizi görür ve iyileşme yoluna giderler." Yapılan açıklamanın göstericiler olaysız bir şekilde dağılarak, ÇETKODER Genel Merkezi'ne geri döndüler.

Geri Dön