HABER

Keklikler doğaya salındı

Çanakkale'’nin Lapseki ilçesine bağlı belde ve köylerde yer alan çeşitli meralara 250 adet keklik üremesi için doğaya bırakıldı.

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale Orman Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü ve Lapseki Avcılar Kulübü işbirliği ile gerçekleşen planlamada kekliklerin doğaya entegre edilerek yeniden üremesi hedefleniyor. 3. bölge müdürlüğüne bağlı ekipler kekliklerin yaban hayatına salınımı için Afyonkarahisar’da özel olarak yetiştirildiğini belirtti.

Dişi ve erkek olmak üzere 240 ila 250 adet keklik salınımının yapıldığını kaydeden yetkililer çalışmaların Çardak beldesinde yer alan Mecidiyeköy mevkisinde, Lapseki ilçesine bağlı olarak Çamyurt, Kızıldam, Kırcalar ve Kocabaşlar köyünde yer alan meralarda tamamlandığını söyledi. Lapseki Avcılar Kulubü Başkanı Saffet Sargut yaptığı açıklamada “Yaban hayatı koruma mücadelemizde Orman Bölge Müdürlüğü ile yardımlaşarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Doğada nesli tükenmekte olan keklikleri yeniden üremeleri için doğaya salıyoruz” dedi.

Lapseki Avcılar Kulübü üyeleri Çanakkale Orman Su İşlerine bağlı 3. Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte farklı noktalarda keklikleri doğaya bıraktı. Avcının Sesi Dergisi Lapseki Temsilcisi Hakan Can Lapseki Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübü olarak 3. Bölge Yaban Hayatı Koruma Derneğine yaptıkları başvurulardan olumlu sonuç aldıklarını aktardı. Doğal yaşamın korunması gerekliliğine vurgu yapan Can, Avcılığın sadece katliam olmadığının altını çizerek bunun sadece doğayı yaşatmak olduğuna dikkat çekti. Kekliklerin sağlıklı şekilde salınımın yapıldığını ifade eden Can, avcılar kadar doğayı koruyan olmadığını kaydetti. Yasak bölgeler işaretlenerek yapılacak olan çalışmalarda kekliklerin vatandaşlar tarafından vurulması halinde ağır para cezaları işlem görecek. Yetkililer bu uygulamanın yaban hayatı korumak için şart olduğuna değindi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön