HABER

'Kelepçeye şükredin’e tepki

Osman Baydemir, tutuklanmalarla ilgili "kelepçeye şükredin” diyenlere çıkıştı

'Kelepçeye şükredin’e tepki
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, geçmiş olsun ve destek olmak için Diyarbakır’daki ilçe belediye başkanları ile birlikte gittiği Batman Belediyesi’nde, “Kelepçeye şükredin” diyenlere çıkıştı. Baydemir, “Onlar zengin olma mücadelesini verirken bu halk kurşuna diziliyordu” dedi. Baydemir, “Şükürler olsun elimize kelepçe vuruluyor, cezaevlerine giriyoruz. Ama binlerce kez şükürler olsun ki halkımıza ihanet içinde değiliz. Varsın onlar düşünsünler” diye konuştu.
Baydemir ve beraberindeki BDP Diyarbakır İl Başkanı M. Ali Aydın, Diyarbakır’ın ilk kademe, ilçe ve belde belediye başkanları grup halinde Batman’a geçerek başkanı tutuklanan Batman Belediyesi’ni ziyaret etti. Koltuğu boş olan Nejdet Atalay’ın odasında konuşma yapan Baydemir, hafta sonunda Diyarbakır’da konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker’e isim vermeden cevap verdi. “Bize kelepçeye şükredin diyenlere bir çift lafımız var” diyen Baydemir, “Bu halk bu mücadeleyi ortaya koyarken, asit kuyularına atılırken, faili meçhul cinayetlere maruz kalırken sizler nerelerdeydiniz?” sorusunu yöneltti. Baydemir, “Bu halkın evlatları kurşuna dizilirken onlar ceplerini doldurmakla meşguldu, zengin olma peşindeydiler” diye konuştu.
Onurlu bir duruştan söz edebilmek için halkın arasına karışmalarını isteyen Baydemir “Bu halkın mücadelede öğrettiği çok şey var. İster kapalı ister açık cezaevinde olalım, bunu öğretmek boynumuzun borcudur” dedi.
Torunları dedeleri için ne düşünecek?
Baydemir konuşmasını “Şükürler olsun elimize kelepçe vuruluyor, cezaevlerine giriyoruz. Ama binlerce kez şükürler olsun ki halkımıza ihanet içinde değiliz. Varsın onlar düşünsünler” şeklinde sürdürdü. Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay tutuklanırken gözyaşı döken çocuğunu hatırlatan Baydemir, “O çocuk büyüyünce babasıyla gurur duyacak. Bize şükredin diyenlerin torunları dedeleri için ne düşünecek” diye sordu. Baydemir, AKP’nin Kürt kökenli milletvekilleri için “Eğer yiğitlerse alacak dilekçesini, gidip istifayı basarlar” şeklinde konuştu.


Geri Dön