HABER

Kelliğin sebebi hormonlar

Erkeklerin korkulu rüyası kelliğe karşı saç ektirme giderek yaygınlaşırken, saç dökülmesinin en büyük sebebinin hormonal olduğu bildirildi.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Okumuş, saç kaybının bir kaç faktörden kaynaklanabildiğini, önce saç kaybının bağlı olduğu sebebin tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Saç ekim yöntemiyle bir çok kişinin eski saçlarına kavuştuğunu belirten Okumuş, "Saç kaybının çeşitli sebepleri var. Bunların arasında düşme ya da ameliyat sonucu çizgi ya da küçük adacıklar halinde saç kaybı, yanık ve enfeksiyon sonrası saç kaybı sayılabilir. Ancak en sık görüleni erkek tipi hormonal kellik. Hemen herkesin bildiği gibi, erkeklerin bir kısmında belirli yaştan sonra özellikle hormonlara bağlı olarak başın üst ve yan taraflarında, bazen de arkaya kadar uzanan saç kaybı oluşuyor. Bu durumda kişinin herhangi bir sağlık problemi yoktur. Önceleri saçlı deri gayet sağlıklı, saçlarda da bir sıkıntı olmaz. Ancak bir süre sonra saç cansızlaşır ve dökülmeye başlar. Eğer dökülmeyi önlemek için ilaçla yapılan tedavileden netice alınamıyorsa geriye cerrahi seçenekler kalıyor" dedi.

Saç ekim yönteminin dökülen saçlar için iyi çare olduğunu savunan Okumuşu, "Bu yöntem yalnızca saçlara değil, kaş, bıyık, sakal ve kirpik gibi dökülen bölgelere de uygulanabiliyor. Saç ekimi sırasında başın arka kısmındaki saçlı alandan deri parçası çıkartılıyor. Tek tek saç köklerine ayrılıyor veya saçlı kısımlardan tek tek saçlar kökleriyle beraber alınarak hazırlanıyor. Bunlar, saçsız alanlardaki sık ve ince deliklere naklediliyor. Bu yöntemler arasında saçların tek tek alınıp hazırlanması en güncel yöntem olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi ise saçlı deride iz bırakmaması ve saçlı deri dışında vücudun diğer kıl bulunan kısımlarından da kıl alınabilmesi.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılıyor. Yaklaşık bir hafta içinde ekim bitiriliyor. Ekim kelliğin derecesine göre bir ya da birden fazla seansta uygulanabiliyor. Kişinin ekilen bölgede saç görebilmesi için 3 ay beklemesi gerekiyor" diye bilgi verdi.

Plastik cerrahi alanında, saç dökülen alanın miktarına ve yerine göre farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Eğer kellik muayyen bir yerle sınırlı, ama deri saç ekimi için uygun değilse, sağlıklı saçlı derinin genişletilmesi, saçlı deriden çeşitli kaydırmalar yapılması, parça çıkartılması gibi yöntemler de kullanılabiliyor. Ancak saçlı deri sağlıklı ve ekime uygunsa ilk seçilecek yöntem saç ekimi.

Saç ektirenlerin en çok şu soruların cevaplarını merak ettiklerini anlatan Okumuş, "Saçım büyüyecek mi, saçımı kestirebilecek miyim, benim kendi saçım mı olacakdiye soruyorlar. soruların hepsine 'evet' cevabı verilebilir. Çünkü yapılan iş bir ağacın köküyle beraber sökülerek bahçenin başka bir köşesine dikilmesine benziyor. O ağaç orada yaşamaya başladıktan sonra, eski yerindeki gibi yeşeriyor, meyve veriyor ve yaprak dökerek bir sonraki yıla hazırlanıyor. Saç ekimi yönteminde de saçın sık olduğu başın arka tarafındaki saç telleri kökleriyle beraber sökülerek saç olmayan yerlerde hazırlanan çukurlara dikiliyor. Bu dikim sonrası yine fide dikiminde olduğu gibi tutmayan yani yaşamayan saç telleri olabiliyor. Zaten saç ekiminde amaç, azami saç kökünü yaşatmak. Saç ekimi yönteminin başarısını etkiliyen faktörler arasında saçsız alanın miktarı ve derecesi ön plana çıkıyor. Eğer saçsız alan yüzde 50'den fazlaysa saç ekim yöntemiyle iyi bir sonuç alınmayabiliyor. Ancak yüzde 50'den az ise, başarılı olma oranı yüksek. Bu yöntemde en iyi sonuç, saçın seyrelmiş olmasına rağmen tamamen çıplak kalmış alanın az olduğu durumlarda alınıyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön