HABER

Kemik erimesine dikkat

Gümüşhane Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. M. Nurettin Işık, kemik erimesinin önüne geçmek için süt ürünleri ve sebzenin sofradan eksik edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kemik erimesine dikkat

Kemik erimesinin en büyük nedeninin insan vücudundaki kalsiyum eksikliği olduğunu belirten Dr. Nurettin Işık, özellikle belirli yaşın üstünde ve menopoz dönemine giren (adet kesilmesi) kadınların beslenmelerine özen göstermesi gerektiğini belirtti. Kemik erimesinde, kemiğin içinin boşaldığını ifade eden Dr. Işık, "Bu da hücreler arasında giderek artan boşluklar meydana getirmektedir. Hastanın boy kısalması dediğimiz, kamburunun çıkması, kemik erimesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalık şehir hayatını sürdürenlerde daha çok görülmektedir" dedi.

BOL SEBZE VE SÜT ÜRÜNÜ TÜKETİLMELİ

Hastalığın önüne geçilmesi için bol sebze ve süt ürünleri tüketilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Işık, "Beyaz peynir, lor, yoğurt, süt ve bol sebze sofradan eksik edilmemeli. Günde 15-20 dakika mutlak surette güneşte kalınmalı, egzersiz yapılmalıdır" diye konuştu.

"TEDAVİYİ GECİKTİRİYORDU"

Öte yandan, Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne 70 milyar liralık kemik tarama cihazı alındı. Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Karaduman, en büyük ihtiyaçlarından biri haline gelen kemik tarama cihazının satın alınmasıyla, hastaların çevre illerdeki hastanelere sevkinin de ortadan kalkacağını söyledi. Başhekim Karaduman, "Bu tür hastalarımız hastanemize başvurduğunda, çevre illerdeki hastanelere sevk etmek zorunda kalıyorduk. Bu da hastalığın tedavisini geciktiriyordu. Hem hastalarımızı erken tedaviye başlamış olacağız, hem de çevre hastanelerde yaşanan yoğunluğu kısmen de olsa azaltmış olacağız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler