Kenan Pars hristiyan mı müslüman mı?

Akciğer kanserine yenik düşen Yeşilçam filmlerinin usta aktörü ve yönetmen Kenan Pars, sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Son nefesinde kelime-i şahadet getiren Pars, Ermeni geleneklerine göre toprağa verildi.

88 yaşında hayata veda eden Ermeni asıllı Kenan Pars'ın cenazesi, Bakırköy Sanatçılar Derneği ve Bakırköy Belediye Tiyatroları Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenlerin ardından son yolculuğuna uğurlanmak üzere Bakırköy'de bulunan Dzınunt Surp Asdvadvazin Kilisesi'ne getirildi. Törende okunan Ermenice ilahi ve duaların ardından Pars'ın cenazesi Ermeni Mezarlığı'na gönderildi. Yüzlerce kişinin katıldığı törende Pars'ın naaşı aile kabristanlığında defnedildi.

DİYANET MÜSLÜMAN MEZARLIĞINA GÖMÜLMELİ Diyanet İşleri Başkanlığı, gayrimüslim olmasına rağmen son nefesini verirken Kelime-i Şehadet getiren sinema sanatçısı Kenan Pars'ın Müslüman olarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Diyanet, Pars'ın ailesine, "Ailesine düşen son nefesinde Müslüman olan Kenan Pars için camide cenaze namazı kıldırmak ve Müslüman mezarlığında toprağa vermektir" çağrısında bulundu.

Diyanet, Gayrimüslim olan ancak bir Müslüman gibi yaşadığı açıklanan ve son nefesini verirken de Kelime-i Şehadet getiren sinema sanatçısı Kenan Pars'ın Müslüman olup olmadığı yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. İHA'nın sorularını cevaplayan Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mehmet Keskin, Kenan Pars'ın hayatının son demlerinde de olsa, Allah'ın bir lütfu olarak doğruyu bularak, kelime-i şehadet getirdiğini söyledi.

"Keşke her fani hatalarını anlayıp, ömrünün son demlerinde de olsa doğruyu bulsa, hidayete erse" diyen Keskin, Pars'an Allah'tan rahmet diledi. Keskin, "Kelime-i Şehadet getiren kimse mutlaka Müslüman'dır. Bizim camilere getirilmesi ve namazının kılınmasının istenmesi halinde mutlaka İslami esaslara göre dini merasimi yapılmalıdır. Bugüne kadar mescitlerimize, camilerimize getirilen bütün cenazelerin, cenaze namazı kılınmıştır ve kılınagelmektedir. Kenan Pars ve başka bir zat, kelime-i şehadet getirmiş, İslam'ın bazı vecibelerini de yerine getirmişse, bunu en yakın akrabası da beyan etmişse, kendisine dini görev olarak camide cenaze namazı kılınması ve Müslüman mezarlığında defnedilmesi gerekir" şeklinde konuştu.