HABER

Kendi elektriğini kendin üret

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale'de özel bir firmanın "Kendi elektriğini kendin üret" sloganı ile üretimine başladığı rüzgar jeneratörleri büyük ilgi görüyor.

Çanakkale'de üretimine başladıkları rüzgar jeneratörlerine büyük talep olduğunu belirten Feza Elektronik sahibi Cihan Karakaş, "Çanakkale'nin rüzgarının fazla olması sebebiyle bu rüzgarı elektrik enerjisi üretiminde kullanmayı istedik. Bunun için de firma olarak küçük çaplı rüzgar jeneratörlerinin üretimine başladık. 200 watt kapasiteli olan bu rüzgar jeneratörlerimiz, 9 kanatlı ve 105 santimetre çapında. Gün boyu rüzgardan elde edilen enerjiyi akümülatöre depolayan jeneratörle bir kır evinin gece aydınlatması rahatlıkla yapılabiliyor. Bu rüzgar jeneratörlerinden 3 tane kullanılması durumunda 600 wattlık bir enerjinin kullanılması söz konusu olabiliyor" dedi.

Firma yetkilisi Cihan Karakaş, ürettikleri rüzgar jeneratörlerinin fiyatının 400 ile 450 dolar arasında değiştiğini kaydederek, "Jeneratörlerimizi Türkiye'nin dört bir yanına satıyoruz. Ağırlıklı olarak turistik yatlar, telsiz radyolinkleri ve kır evlerinde kullanılan rüzgar jeneratörleri sayesinde vatandaşlarımız kendi elektriklerini kendileri üretme imkanına kavuşuyor. Ayrıca İmkan verildiği takdirde çok daha büyük kapasiteli rüzgar jeneratörleri üretebiliriz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön