Kendini 'Mesih' ilan eden Hasan Mezarcı: Tesettürü kaldırıyorum (Hasan Mezarcı kimdir?)

Noel'e denk gelen günü 'doğum günü' diye kutlama görüntüleriyle sosyal medyanın gündemine oturan 2000’li yılların başında kendisini 'Mesih' ilan eden eski Refah Partisi Milletvekili Hasan Mezarcı, bu kez de tesettürü kaldırdığını söyledi.

Kendini 'Mesih' ilan eden Hasan Mezarcı: Tesettürü kaldırıyorum (Hasan Mezarcı kimdir?)

Kendisini Mesih ilan eden Hasan Mezarcı, Türkiye Kadın Voleybol Takımı’nın son başarısıyla ilgili paylaşım yaparak, tesettürü kaldırdığını söyledi.

Mezarcı, “Kadın voleybol takımımızın Almanya ile yaptığı maçı izledim. Kızlarımızı kutluyor, formaları üzerinden tesettür tartışması yapılmasını kınıyorum.

Bazı haramları helal kılma yetkimi kullanarak dinlerdeki “tesettür, harem selam” mecburiyetini kaldırdığımı paylaşmıştım! Âli İmran 50″ paylaşımında bulundu.

165207_577x701

TESETTÜR TARTIŞMASI

MHP’li Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın Almanya’yı yenerek Tokyo’da olimpiyatlara katılma hakkı elde etmesinin ardından yayınladığı mesajında, “Allahu Teala’nın örtünün vücut hatlarınız belli olmasın emrine karşı çıkarak, açılıp saçılacaksın, kendini teşhir edeceksin sonra da Tokyo’ya gidiyoruz diye sevineceksin. Dünya şampiyonu olsan ne yazar. Müslüman kadın adap ve haya sahibidir. Yaptığı her işte Allah rızası gözetir. Dinimize göre kadınlar kendi aralarında spor yapabilirler. Erkekler huzurunda açık saçık olarak değil” ifadelerini kullanmıştı.

MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Şahin hakkında soruşturma başlattıklarını açıklamış ve ardından ‘Sayın Devlet Bahçeli beyin talimatlarıyla Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, belediye başkanları listemizden düşürülmüştür” kararını açıkladı duyurusu yapmıştı.

HASAN MEZARCI KİMDİR?

Hasan Mezarcı, 11 Mayıs 1954 tarihinde Düzce‘nin Aydınpınar Köyünde doğdu. Babası Rasim Mezarcı, annesi Fikrîye Çil; Hasan Mezarcı sekiz aylıkken boşandı. İlkokuldan sonra Düzce Merkez Kur'an Kursu'nda hafızlığını yaptı ve İmam-Hatip Okulu‘na girdi. İmam-Hatip'i bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazandı. İlahiyat okurken medrese tahsili de aldı.

Hasan Mezarcı, öğrencilik yıllarında müezzinlik ve imamlık yaptıktan sonraki yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nda ve Tarım Bakanlığı‘nda memurluk yaptı. Müftülüğe Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde başladı.

Askerliğini yaparken yedek subay olarak, Adana 6. Kolordu Komutanlığı'nda Basın ve Halkla İlişkiler subayı vazifesinde bulundu. Askerlik görevi bittikten sonra Sakarya'nın Akyazı ilçesine müftü olarak atandı. Daha sonra da İstanbul'un Ümraniye ilçesinde tayin edildi. Akyazı'da 5, Ümraniye'de ise 3,5 yıl görev yaptı.

Müftülük yaptığı bölgeden 6 Kasım 1991 tarihinde İstanbul'dan Refah Partisi milletvekili adayı olarak seçimlere girdi ve seçildi. 6 Kasım 1991 – 24 Aralık 1995 tarihleri arasında 19.dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yaptı.

Hasan Mezarcı yakın tarihle açıklamaları ile dikkatleri çekti ve bu sebeple partisinden ihraç edildi. Daha sonra hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevindeyken psikolojik ve biyokimyasal işkenceye maruz kalarak akıl sağlığını yitirdiği iddia edildi.

1997 yılında çıktığı cezaevinde yatarken Allah tarafından peygamber ilan edildiğini belirterek kendisini Mesih ilan etti.

Mezarcı, hapishaneden çıktıktan sonra Almanya‘ya göç etti. Üç yıl aradan sonra televizyonlarda kendisi bu sefer kulağında küpeleri, bileklerinde bilezikleri, boynunda kolyesi, sarıya boyattığı uzun saçları, elinde bastonu, tepeden tırnağa altın sarısı entarisi ile görüldü. Reha Muhtar onunla bir röportaj yaptı.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin ‘Atatürk‘ün manevi şahsiyetine hakaret' suçundan kesinleşmiş 1 yıl hapis cezası alan Mezarcı, yaklaşık 3 yıl yaşadığı Almanya‘dan 9 Nisan 2001 tarihinde Türkiye‘ye dönünce cezasını çekmesi için gönderildiği Edirne'nin İpsala Kapalı Cezaevi'nde de 3 ay yattı. Daha sonra Ceza İnfaz Kanunu hükümlerine göre cezasını tamamlayarak 6 Mayıs 2002′de tahliye oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
Elin değmişken namazları da kaldır. Zaten fazla kılan yok, boşu boşuna adım başı camii yapıp durmasınlar.
bu ulkedeki camiler seni rahatsız ediyorsa ülkeyi terk edebilirsin mesela cehenneme kadar yolun var.
Defol git pislik namaz düşmanı
kardeş Camii ile ne alıp veremediğin var
@zalim_istanbul_1980 Adam ironi yapmış, bir gerçekliği vurgulamış, ama siz cami namaz düşmanı olarak algılamışsınız. Hak yolunda camilere elbette karşı çıkılmaz, lakin caminin yolunu tutan kaç kişiyiz bu ülkede vakit namazlarda? Şimdi bu cümlelerimden bana ya da kimseye "camiye git, namaz kıl, boş kalmasın" cümlesini kurmaya kendinde hak görmesin. Buğz etmek nedir bir araştırım derim.
@extreem Süper olur valla.Sabah namaza kalkılmıyor.
@extreem gördüğün camileriden çamlıca ve kocatepe hariç diğer camiler halkın kendi imkanlarıyla yaptırdığı camiler senin vergilerinle de yapılmadı sana dokunan ne bu camilerde şimdi
Bu ülkedeki camiler zoruna gidiyorsa minarelerin üstüne otur belki azcik feiz alırsın
@extreem eli değmişken senin gibilerin beyinlerini de aldırsın mı? zaten fazla kullanmıyorsunuz!!
@extreem Kimse seni camiye git diye zorlamıyor, senin de başkalarının inancına saygı duyman lazım ama bunun için önce insan olmak lazım. İnsanlıktan nasibini almamış yobazlar düşünceye ya da dine saygı nedir bilmez...
@talat_demirhan_1987 Adam ironi falan yapmamış. Eğer geçmişte yazdıklarına da bir bakarsanız dinle ilgili her şeye karşı olduğunu görürsünüz. Bilgi sahibi olun sonra fikir üretin lütfen...
kaldır gitsin Mezarcı, vallahi kaldır, ilk defa seni destekliyorum, parti kur oy vermezsem namerdim...
Allahın sopası yok sen bekle helali haramı görürüsün semra beyanı benden sana gelsin.
@semra_ilhan_1990 Sopası yok evet olsaydı ilk sopayı kimlerin yiyeceği ortada zaten. kefeni alıp gelenler cep de diktirmiş meger
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler