HABER

Kerkük için yeni bir komisyon oluşturuluyor

BAĞDAT (İHA) - Irak Parlamentosu, Kerkük ile ilgili gelecek yılın sonunda gerçekleştirilmesi öngörülen referandum öncesi, bu kentin durumunu izleyecek yeni bir komisyon oluşturmaya çalışıyor. Geçen yıl onaylanan Irak anayasasındaki 140. maddenin uygulanması için kurulacak gözlemci komisyonunda hangi isimlerin yer alacağı ise henüz netleşmedi.

Bağdat'taki siyasi gündemi uzun süredir meşgul eden federalizm ve bölgesel yönetimlere yönelik tartışmaları askıya alan Irak Parlamentosu, önümüzdeki yıl Kerkük'ün kaderini belirleyecek referandum öncesi, bu kentin durumunu izleyecek yeni bir komisyon oluşturmaya çalışıyor. Siyasi kulislerden sızan bilgilere göre, geçen yıl onaylanan Irak anayasasındaki 140. maddenin uygulanmasına yönelik kurulacak gözlemci komisyonunda hangi isimlerin yer alacağı henüz netleşmediği, ancak kurulması planlanan komisyonun 20 üyeden oluşacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda da Amerikan ve İngiliz diplomatlar tarafından Türkmen ağırlıklı Kerkük şehri için gizli bir komisyon kurulmuş, etnik tansiyonun giderek yükseldiği kentte çeşitli dedikodulara neden olan raporlar oluşturulmuştu.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön