HABER

Kıbrıs 28 Şubat'a endekslendi

LEFKOŞA (İHA) - Avrupa Birliği'nin Kopenhag Zirvesi'nde "Kıbrıs" genişleme programına dahil edilirken, 28 Şubat'a kadar Kıbrıs'ta taraflar arasında bir anlaşmaya varılmasına ilişkin mutabakat uyarınca çalışmalar başladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği yetkililerinin müzakerelerin başlaması için girişimlerde bulundukları ve Türk tarafının görüşmelere hazır olduğunu bildirdiği öğrenildi.
Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergün Olgun'dan alınan bilgilere göre, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun Hukuk Danışmanı Didier Tsirter de BM sürecinin bu hafta başlatılmasını talep etti.

BM'nin bu talebine olumlu yanıt verdiklerini belirten Olgun, öğle saatlerinde Ankara'ya gideceğini ve burada Cumhurbaşkanı Denktaş başkanlığında Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile TC hükümet yetkilileriyle ortak bir değerlendirme yapılacağını söyledi. Bu toplantının ardından KKTC'de de hükümet ve siyasi parti liderleriyle bir değerlendirme yapılacağını ve böylece izlenecek politikanın belirleneceğini vurgulayan Olgun, bir soruya karşılık, "Görüşmelerin şekli, nasıl olacağı, dolaylı-dolaysız görüşme mi olacağı henüz belli değil" dedi.

New York'ta bulunan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun yılbaşından sonra Ada'ya geleceğini söyleyen Olgun, Cumhurbaşkanı Denktaş'la birlikte yarın veya çarşamba günü KKTC'ye dönmeyi hedeflediklerini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön