HABER

"Kıbrıs konusunda verilmiş bir taviz yok"

Ankara - AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, Kıbrıs konusunda verilmiş bir taviz bulunmadığını belirterek, "AB, kendi yaptığı yanlıştan dönememenin sancısını yaşıyor" dedi.

Gündüz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis gündemi hakkında bilgi verdikten sonra, gazetecilerin Kıbrıs ve AB konusundaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Hükümetin Kıbrıs konusundaki son önerisinden, Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının haberi olmadığı yönündeki açıklamaları hatırlatması üzerine Gündüz, şunları söyledi:

"Türkiye'de dış politika çok önemli. Dış politikada atılacak adımlar belirlenirken, devletin kurumlararası işbirliği ve kurumların ortak kanaatiyle oluşan bir dış politika var.

Hükümetin bu konuda yaptığı atağın ki bazılarına göre bu 'altın gol', 'altın vuruş' olarak değerlendiriliyor; bu karar esasında bunların hiçbirine aykırı değil. Çünkü, bizim temel dış politikamızda, devlet politikamızda Kıbrıs ile ilgili 4 kırmızı çizgimiz var. Bunlar; Güney Kıbrıs Rum Kesimini asla tanımamak, Maraş'ın açılmaması, Türk askerinin Ada'dan çekilmemesi ve Kıbrıs meselesinin AB nezdinde gündeme getirilmemesi..."

Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:"Diplomasi, bir satranç oyunu gibi... Yerinde ve zamanında atacağınız adımı iyi değerlendirmeniz gerekir. Atılacak adımların devletin temel kurumları arasında görüşüldüğü, olgunlaştırıldığı ancak, zamanlaması konusunda herhalde, 'şu zamanda şunu söyleyelim' anlamında, o konuda bilgilendirilmediği
kanaatindeyim. O da siyasi iradenin inisiyatifindedir. Çünkü, siz masadasınız ve masada karşılıklı bir şah-mat ilişkisi içerisindesiniz."Atılan adımların devletin kurumları arasında ortaklaşa belirlenen adımlar olduğunu ifade eden Gündüz, "Ancak zamanlaması, 'niye bugün bu adım atıldı' konusunda belki haber verilmemiş olabilir. O konuda Dışişleri Bakanlığımız gerekli açıklamaları yapıyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön