HABER

"Kıbrıs kurban edilemez"

ANKARA (İHA) - Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kofi Annan planı olarak bilinen planın Türkiye açısından bir müzakere zemini olmaması gerektiği inancında olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği - Türkiye ilişkilerinde müzakere takvimi alacağım diye Kıbrıs kurban edilemez" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Genel Merkezi'nde partilerle bayramlaştı. Bayramlaşma sırasında özellikle küçük çocukların gözlerinden öpen Bahçeli'ye çiçek veren genç bir kız, "MHP Bahçelisiz olmaz" diyerek genel başkanlığı bırakmamasını istedi. Eski bakanlardan Osman Durmuş ve Oktay Vural da diğer partililer gibi sıraya girerek Bahçeli ile bayramlaştı.

"Türk milleti olarak bir Ramazan Bayramı'nı daha idrak ediyoruz. Mübarek Ramazan Bayramı'nın İslam alemine, Türk milletine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum" diyen Bahçeli, "Bilindiği gibi yoğun bir yoğun bir iklimden hemen sonra milletimiz manevi bir iklim yaşamıştır. Türkiyemiz 3 Kasım seçimleriyle birlikte siyasal istikrara kavuşmuştur. Milletimizin büyük bir siyasi iradesiyle tek parti iktidarı geçekleşmiştir. Dolayısıyla bu bayram münasebetiyle 3 Kasım seçimlerinin bir kez daha vatandaşlarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının sorularının da cevaplandıran Bahçeli, "Türkiye'nin dış politikasını nasıl değerlendiriyor sunuz?" şeklindeki bir soruya, "Dış politika bir devlet hayatı için çok önemlidir. Dış politikanının planlanmasında, yürütülmesinde çok dikkatli olmak gerekir. Bugünkü siyasal iktidar Meclis'te çok yüksek bir siyasi desteğe sahip olmakla birlikte dış politikada çift başlı gözükmektedir. Bakanlar arasında bir uyumunun olmadığı, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde olsun, Kıbrıs ilişkilerinde olsun 58. Cumhuriyet Hükümeti'nin ağız birliği içinde, tutarlı, akılcı bir dış politika takip etmesini temenni ediyoruz" karşılığını verdi.
ABD'nin olası Irak operasyonu ile ilgili yaşanan gelişmeler ve hükümetin tavrı hakkındaki bir soruya ise Bahçeli, "Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Temaslar ülkeler arasında devam ediyor. Hükümetin de bu konudaki görüşlerini bilmemiz gerekiyor" karşılığını verdi.

Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili bir soruya ise Bahçeli şöyle cevap verdi: "Kıbrıs için BM Genel Gekreterliği'nin hazırlamış olduğu plan partimizce de incelenmiştir. Kofi Annan planı olarak bilinen bu planın Türkiyemiz açısından bir müzakere zemini olmaması gerektiği inancındayım. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'nin değerli Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kimi görüşmelerle sürdürmekte olduğu temasların üzerinde bazı gelişmeler sağlamasını daha yararlı buluyorum. Sunulmuş olan planın da bazı ayrıntıları üzerinde görüşülebileceği düşüncesindeyim. Ancak bu planla Türk milleti çok hassas olmalıdır. Avrupa Birliği - Türkiye ilişkilerinde müzakere takvimi alacağım diye Kıbrıs kurban edilemez. Bu böyle bilinmelidir".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön