HABER

Kıbrıs müzakereleri yoğunlaştırılıyor

Talat ile Hristofyas arasında 3. yılına giren Kıbrıs müzakerelerinde, 11 Ocak pazartesi gününden itibaren yoğunlaştırılmış görüşmelere geçilecek.

LEFKOŞA (A.A) -

11 Ocak pazartesi gününden itibaren 3 gün art arda yapılacak görüşmelerin ardından, ikinci bölüm müzakereler yine aralıksız 3 gün şeklinde 25 Ocakta başlayacak.

Yoğunlaştırılmış görüşmelerde ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'', ''Ekonomi'', ''AB'' ve ''Mülkiyet'' konuları ele alınacak.

Yoğunlaştırılmış müzakerelerin 18, 19 ve 20 Ocak günlerinde yapılması planlanan ikinci kısmı, Hristofyas'ın talebi üzerine, Atina'ya yapacağı ziyaret ve ''ilk kısımda sunulması muhtemel önerilerin daha iyi incelenebilmesi için yeterli zamanın sağlanması amacıyla'' bir hafta ileriye; 25, 26 ve 27 Ocak günlerine alınmıştı.

Yoğunlaştırılmış görüşmelerin ilk 3 gününde, Kıbrıs Türk tarafının öneriler sunması bekleniyor.

Yoğunlaştırılmış müzakereler, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında yapılacak.

-DOWNER'İN ZİYARETİ-

Bu arada yoğunlaştırılmış müzakerelere hazırlık çerçevesinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti.

Downer, ''Yoğunlaştırılmış müzakereler iki liderin süreçte önemli bir ilerleme kaydetmesi için önemli bir fırsat olacak. Bu görüşmeler için ciddi hazırlık yapıldı'' dedi.

-TALAT'IN BRÜKSEL ZİYARETİ-

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşmek üzere yarın Brüksel'e gidecek.

Talat, 7 Ocakta ise Brüksel'den ayrılarak İstanbul üzerinden Ankara'ya geçerek, görüşmelerde bulunacak. Cumhurbaşkanı Talat, büyükelçiler toplantısında da konuşacak.

Geri Dön