HABER

"Kıbrıs Rum Kesimi tanınmalı"

VİYANA (İHA) - Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos ile görüşen Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, "Kıbrıs konusunun çözümü için dönem başkanı olarak elimizden geleni yapacağız" diyerek, Türkiye'nin yıl sonuna kadar Kıbrıs Yunan Kesimini tanıması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nı yürüten Avusturya'da temaslarda bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos ile Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 'AB Dönem Başkanlığı ajandası' içerisinde AB'nin geleceğini ve Kıbrıs meselesini görüştüklerini söyleyen Başbakan Wolfgang Schüssel, Kıbrıs meselesinin BM nezdinde halledilmesi gereken ve BM tarafından takip edilen bir konu olduğunu ancak AB dönem başkanı olarak BM'ye bu konunun çözümü için gerekli bütün yardımların yapılacağını ifade etti. Kıbrıs sorununun çözümünün, AB için de çok önemli olduğunu vurgulayan Schüssel, "AB başkanlığını aldığımızdan bu yana birçok problemle uğraşıyoruz. Enerji problemi, karikatür, Hamas, Kuş gribi gibi ciddi problemlerle karşılaştık. Bize biraz zaman tanıyın, Kıbrıs konusunun çözümü için elimizden geleni yapacağız" dedi. Kıbrıs'ın AB'ye girişine onay verirken Birlik içerisinde bu sorunu daha kolay çözmeyi hedeflediklerini de söyleyen Schüssel, başından beri birleşik bir Kıbrıs görmeyi arzuladıklarını ifade etti. Görüşmelerin barış ve karşılıklı anlayış içerisinde sürdürülmesini ümit ettiğini de sözlerine ekleyen Schüssel, Avrupa Birliği'ne girmeye çalışan Türkiye'nin anlaşılır, açık sorumluluklar aldığını, bunların yerine getirmesinin beklendiğini de ifade ederek,Türkiye'nin bu yıl sonuna kadar liman ve havaalanlarını Kıbrıs'a açması gerektiğini söyledi.

Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi sürecinde AB'nin kendilerine, "Türkiye'nin liman ve havaalanlarını Kıbrıs'a açacağı yolunda güvence verdiğini" belirten Rum lider ise, müzakere tarihini aldıktan sonra bu konuda bir gelişme olmadığını ifade etti. Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos geçtiğimiz gün Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile ikili bir görüşme yapmış akabinde yapılan ortak basın açıklamasında, "Biz Türkiye ile müzakerelerin başlamasına destek verdik. Şimdi bu müzakerelerde ödevini yapmasını bekliyoruz" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler