HABER

Kıbrıs Rum sözcüsü "Açıklamalarından üzüntü duyuyoruz"

Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, son günlerde Kıbrıslı Türk ve Türk yetkililer tarafından yapılan açıklamalardan üzüntü duyduklarını söyledi.

Kıbrıs Rum sözcüsü "Açıklamalarından üzüntü duyuyoruz"

Rum radyosunun haberine göre Stefanu, yeni kurulan Rum Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türk tezlerinin, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına ve Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin 8 Temmuz Anlaşması çerçevesinde başlaması beklentisine ters düştüğü iddiasında bulundu. Stefanu, "Hristofyas-Talat görüşmesi çerçevesinde iyi bir havanın oluşturulması çabalarını baltalıyorlar" diye konuştu.

Stefanu ayrıca, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın BM ve AB'yle Müzakerelerden Sorumlu Özel Temsilcisi Özdil Nami'nin yarın sabah saat 10.00'da BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Michael Möller'in ikametgahında bir araya geleceklerini doğruladı.

Stefanu Yakovu-Nami görüşmesinde, Lokmacı ile Yeşilırmak kapılarının açılması konusunun yanı sıra Hristofyas ile Talat arasında yapılması planlanan görüşmenin de ele alınacağını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler