"Kıbrıs'ta fırsat penceresi var"

ANKARA(ANKA) – Türkiye ile Yunanistan, Kıbrıs konusunda bir "fırsat penceresi"nin bulunduğunu ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiği" konusunda görüş birliğine vardı.

Bir çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, "Önümüzde bir hareketlik var. Kıbrıs konusunda ve bir fırsat penceresi var. Bizim katkı sağlayabileceğimiz bir fırsat var" dedi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, Türkiye ve Yunanistan'da "son derece olumlu bir yaklaşımın" olduğunu vurgularken de, "Bir yandan ilişkilerimizin hızla geliştiği bir dönemdir, öte yandan sorunlarımızı açıkça konuşuyoruz, çözüm üretmek için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Dora Bakoyanni, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile 45 dakika kadar süren başbaşa bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından iki bakan açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Babacan, Türkiye ile Yunanistan arasında devam eden diyalog ve işbirliği sürecine dikkat çekerek, iki ülkenin hükümetlerinin güçlü siyasi iradesinin oldukça iyi işlediğini de kaydetti. Babacan, şöyle devam etti:

"Her iki tarafta son derece olumlu bir yaklaşım söz konusu. Bir yandan, siyasi ilişkilerimiz, ekonomik ilişkilerimiz, kültürel ilişkilerimizin hızla geliştiği bir dönemdir, öte yandan sorunlarımızı açıkça konuşuyoruz, çözüm üretmek için çalışıyoruz."

AZINLIKLARLA İLGİLİ KONULARI AÇIK AÇIK KONUŞUYORUZ

Ali Babacan, 2008 yılında Kıbrıs'ın önemli olduğunu, bu konuda bir fırsat penceresisinin açıldığını düşündeklerini belirtti. Ege konularına ilişkin "istikşafi temaslar"ın da sürdüğünü kaydeden Babacan, "Azınlıklarla ilgili konuları açık açık rahat rahat konuşuyoruz ve çözüm odaklı bir siyasi irade var her iki tarafta" dedi.

Türkiye'nin AB süreci açısından da ikili ilişkilerin önemli olduğunu ifade eden Babacan, Yunanistan'ın bu sürece destek verdiğini anımsattı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in ziyaretinden kısa bir süre sonra Ankara'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Bu ziyaret, 8 Mart Kadınlar Gününe denk gelmesi sembolik anlamı taşıyor" diye konuştu. Bakoyanni, kadınların Türkiye'de olsun, Yunanistan'da olsun ortak deneyimlerinin bulunduğuna işaret etti.

TÜRKİYE'NİN AB SÜRECİNE DESTEĞİN SÜRECEĞİ GÜVENCESİ

Babacan ile iki ülkeyi ingilendiren konularda "yapıcı ve samimi" görüşmeler yaptıklarını ifade eden Bakoyanni, Türkiye'nin AB sürecinin Yunanistan için taşıdığı öneme de vurgu yaparken, "Sayın Bakana Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB perspektifini desteklediği ve desteklemeye devam edeceği güvencesini verdim" dedi.

Dora Bakoyanni, Türkiye'nin AB üyesi olduğu günün, Yunanistan için de mutlu bir gün olacağını söyledi. Bunun da Türkiye'nin tüm kriterleri yerine getirmiş olacağı anlamına geldiğini belirten Bakoyanni, bunun aynı zamanda tüm bölge için istikrar ve kalkınma sürecini getireceğini söyledi.
Kıbrıs konusunda ortak bir saptama yaptıklarını belirten Bakoyanni, "Önümüzde bir hareketlik var. Kıbrıs konusunda bir fırsat penceresi var. Bizim katkıda sağlayabileceğimiz bir fırsat var" şeklinde konuştu. Bakoyanni, bu çerçevede Rum Kesimi'nin büyük önem verdiği 8 Temmuz Anlaşmasına da vurgu yaptı.