HABER

Kıbrıs'ta liderler "yoğun" görüşmede

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, dün başlayan ilk tur yoğunlaştırılmış görüşmelerin ikincisi, toplamda ise 62. görüşme için Lefkoşa ara bölgede bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında buluşan liderler ve heyetleri, dün ele almaya başladıkları "Yönetim ve Güç Paylaşımı" konusu üzerindeki görüşmeleri tam gün sürdürecek.

Dün 9 saat görüşen liderler, "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığına yoğunlaşmış ve bu başlık üzerindeki farlılıklarıyla ilgili görüşlerini paylaşmış, Rum tarafı bu başlığa ilişkin bazı görüşlerini Kıbrıs Türk tarafına sunmuştu.

Kıbrıs Rum tarafının dün sözlü olarak ilettiği bazı görüşlerini, bugünkü görüşmede yazılı olarak sunması bekleniyor.

Görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un da katılıyor.

Yoğunlaştırılmış görüşmelerin ilk turu yarın tamamlanacak.

Bu arada dün olduğu gibi bugün de gazeteciler, görüşmenin yapıldığı mekana alınırken BM Barış Gücü (UNFICYP) askerleri tarafından aramadan geçirildi. Gazeteciler için, görüşme binasından oldukça uzakta bir platform kuruldu.

Daha önce BM Kıbrıs Özel Temsilcisinin evinde yapılan görüşmelerde, bahçe duvarı içine alınan gazetecilere, bu kez, duvar dışından ve oldukça uzaktan görüntü almalarına imkan verildi.

Geri Dön