Kıbrıs'ta yeni sürece start veriliyor

Kıbrıs'ta yeni sürece start veriliyor

LEFKOŞA(ANKA) - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yeni lideri Dimitris Hristofyas'ın geçen Cuma günü yapılan görüşmede varılan mutabakat çerçevesinde ilk adım atılıyor. Zirvede alınan kararlar uyarınca yeni müzakere sürecine ilişkin "yol haritası"nı hazırlayacak çalışma grupları ve teknik komitelerin oluşturulmasına ilişkin ilk temas yarın yapılıyor.

Talat ile Hristofyas arasındaki görüşmede hazır bulunan Talat'ın danışmanı ve Müzakerelerden Sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum Yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgo Yakovu, yarın bir araya gelecek. İki liderin aldığı kararlar uyarınca, Nami ve Yakovu, yeni müzakere sürecine ilişkin "yol haritası"nı hazırlayacak çalışma grupları ve teknik komitelerin oluşturulması konusunu ele alacaklar.

Yarın öğleden sonra BM'nin Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Michael Möller'in ara bölgedeki konutunda yapılacak görüşmede kurulacak çalışma grupları ve komitelerin sayısı ile görev alanlarının belirlenmesi öngörülüyor.

Kıbrıs'taki iki lider, Cuma günü gerçekleştirdiği görüşme sırasında ayrıca oluşturacak çalışma grupları ve teknik komitelerin çalışmalarını değerlendirmek üzere üç ay sonra yeniden bir araya gelme konusunda da anlaşmışlardı.(ANKA)