HABER

Kıbrıs’taki müzakerelere AP’den “darbe”

Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm amacıyla yoğunlaştırılmış görüşmelerin yapıldığı bu günlerde, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türk tarafını üzen gelişmeler oluyor.

BRÜKSEL(ANKA) – Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan rapor ve buna ilişkin karar taslağı ile sert ifadeleri içeren değişiklik önergeleri, AP Dış İlişkiler Komisyonu'nda oylanarak kabul edildi. Kabul edilen önergeler arasında Türk askerinin derhal çekilmesi, Maraş'ın Rumlara iade edilmesini isteyen önergeler de bulunuyor.

ABhabere göre, Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporuna ilişkin karar taslağı ve değişiklik önergeleri, AP Dış İlişkiler Komisyonu'nda oylanarak kabul edildi. Rapora yönelik Kıbrıs ile ilgili verilen sert ifadeleri içeren değişiklik önergeleri de benimsendi.

İngiliz Andrew Duff'un verdiği ve kabul edilen değişiklik önergesinde Kıbrıs'tan Türk askerinin derhal çekilmesi istendi. Kabul edilen diğer ortak bir değişiklik önergesinde ise Maraş'ın Rumlara geri iade edilmesi çağrısında bulunulurken adada yaşayan Türk vatandaşların ikameti konusuna da işaret edildi.

Bu arada, rapora son anda verilen bir değişiklik önergesiyle Anayasa Mahkemesi’nin askerlere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etme kararından duyulan kaygı dile getirilerek TBMM'nin yeni Anayasa yapılması konusunda harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

-KASULİDES RAPORTÖRÜ ÖPTÜ

Öte yandan, raporun kabul edilmesi sonrası AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi eski Rum Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, Ria Oomen-Ruijten'in yanına geldi ve kendisini öperek tebrik etti. Rapordan Rum ve Yunan milletvekillerinin memnun oldukları gözlendi.

Komisyonda Türkiye raporunun kabul edilmesi sonrası ABHaber'e açıklamalarda bulunan AP üyeleri ise, raporda yer alan Kıbrıs ile ilgili ifadelerin Kıbrıs'taki müzakereleri yardımcı olmadığını ifade ettiler.

ABHaber de, rapor üzerine yapılan ilk değerlendirmede, Kıbrıs paragrafları dışında dengeli olduğu gözlendiğini de belirtti. (ANKA)

Geri Dön