HABER

Kılıç: Meclis üye seçebilir

Kılıç: Meclis üye seçebilir

Ankara (AA)- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TBMM'nin, Anayasa Mahkemesi'ne üye seçmesine yönelik eleştirilerle ilgili, "Meclis'in Anayasa Mahkemesi'ne seçeceği üye kaynağını iyi kontrol altına alabilirseniz çok fazla problem çıkmaz. Yargıtay ve Danıştay üyeleri de orada kaynak olabilir, onlardan da seçilebilir. Meclis'in iradesinden geçmiş olmak kaydıyla kaynak belirlenebilir" dedi.

Anayasa taslağındaki, Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir bölümünün TBMM tarafından seçilmesi yönündeki önerilere yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine Kılıç, dünyadaki Anayasa Mahkemesi modellerine bakıldığında, mahkemelerin mutlaka bir meclis ayağı bulunduğunu belirtti. "Uygulamaya bakarak sonuca gitmeye çalışırsanız yanlış sonuca gitmiş olursunuz" diyen Kılıç, uygulamaya değil, modele bakılmasını istedi.

Kılıç, 1961 Anayasası'nda da Anayasa Mahkemesi üyelerinin 3'te 1'inin Meclis tarafından seçildiğini belirterek, bu yöntemin 1982'ye kadar devam ettiğini anlattı. Kılıç, şöyle devam etti:

"Bu süre içerisinde Meclis'in seçtiği çok birikimli ve deneyimli arkadaşlar gelmiş buraya. Eğer kaynağı iyi tarif edebilirseniz, yani Meclis'in Anayasa Mahkemesi'ne seçeceği üye kaynağını iyi kontrol altına alabilirseniz çok fazla problem çıkmaz gibi gözüküyor. Nitekim, Anayasa Mahkemesi olarak bizim daha önce hazırladığımız anayasa değişikliği önerisinde de belli bir sayının Meclis tarafından seçilmesi gerektiğini belirtmiştik. Ama biz orada 'şu şekilde gelirse' diye kayıtlama yapmıştık. Eğer o kaynak, iyi şekillendirebilirse, iyi belirlenebilirse sorun yaşanmaz. Yargıtay ve Danıştay üyeleri de orada kaynak olabilir, onlardan da seçilebilir. Meclis'in iradesinden geçmiş olmak kaydıyla kaynak belirlenebilir."

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı tanınması gerektiğini belirterek, böylelikle Türkiye'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) giden dava sayısında azalma yaşanacağını söyledi.Kılıç, Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki kapatma davasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesindeki "seçime sokulmama, üyelik dondurma ve olası Hazine yardımından yoksun bırakma" gibi tedbir istemleri hakkında raportörün raporunu tamamlaması halinde bu ay içinde karar verilebileceğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön