Kılıçdaroğlu'ndan Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasına sert eleştiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasına ilişkin olarak "Şehir Üniversitesi kapatıldı. Neden? İntikam almak için üniversiteyi kapattılar. Kimden? Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan. Devlet kin ve öfkeyle yönetilmez." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasına sert eleştiri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasındaki nedenin Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan intikam olmak olduğunu belirtirken Meclis'e gelen çoklu baro düzenlemesiyle ilgili olarak "Baroyu bölüyorlar. İktidardan yana barolar, iktidara karşı barolar. Etnik kimlik, inanç bağlamında bölünen barolar. Böyle bir amaçla baroların bölünmesi vatana ihanettir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satır başları:

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMASI

Üniversiteler önemli kurumlardır. Üniversiteleri bilim üreten ülke, saygın ülkedir. Bundan dolayı üniversitenin sorunlarını çözmek, tüm toplumun ortak görevi olmak zorundadır. Şehir Üniversitesi kapatıldı. Neden? İntikam almak için üniversiteyi kapattılar. Kimden? Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan. Devlet kin ve öfkeyle yönetilmez. Devlette hak, hukuk, adalet, bilgi, deneyim olması gerek.

Geçen haftanın en tartışılan konularından birisi de Z kuşağıydı. Bu gençlerimizin iradesiyle, gururlarıyla oynandı. Sınavla mağdur edildiler.Gençler, eğitimde evrensel değerli görmek istiyor. Dünyayı öğrenmek istiyor, soru sorma ve sorgulama hakkımı elimden alma beni kullanma diyor. Sen ne yaptın? 15 kez milli eğitim politikasını değiştirdin. Bu gençler seni samimi bulur mu? Sen Z kuşağından ya da Y kuşağından oy almak istiyorsan, önce o gençlerin ne istediğine bakacaksın. Gençler öncelikle diyorlar ki: Dayatmayı kabul etmiyoruz.

BAROLARIN EYLEMİ VE BARO DÜZENLEMESİ

Bu tabloyu dünyanın hangi ülkesindeki hangi vatandaş görürse görsün, Türkiye'de demokrasinin olmadığı kanısına varır. Devleti yönetenlerin böyle bir ortamı yaratmamaları lazım ama devlet bilgi ile, birikim ile yönetilmezse, baskı ile yönetilirse böyle bir tablo çıkar. Bu fotoğraf dünyanın bütün ülkelerindeki medyada fotoğraf olur, gösterilir.

baro

Sandalye vermediler, yemek vermediler. Bunlar düşman mı? Devleti sağ duyu ile yönettiğinizde bunların hiçbirisi olmaz. Bu tablo, Türkiye demokrasisine darbe vuran bir tablodur. Bu fotoğraf tek başına demokrasinin olmadığını gösteriyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde de baro başkanlarına böyle bir muamele yapılmaz.

Baroyu bölüyorlar. İktidardan yana barolar, iktidara karşı barolar. Etnik kimlik, inanç bağlamında bölünen barolar. Böyle bir amaçla baroların bölünmesi vatana ihanettir. Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanettir. Sayın Bahçeli'ye söylüyorum; Eğer bu ülkenin bekasından söz ediyorsan, yarın etnik kimlik, inanç yönünden bölünen bir baroyu nasıl savunacaksın sen?

CHPLİ VEKİLLERE TALİMAT

CHP grubunda her bir arkadaşımın komisyonda görevi vardır. Bu ucube, Türkiye'yi bölmeyi amaçlayan teklife hep birlikte karşı çıkacağız.