HABER

Kılıçdaroğlu: Sol öldü, sağa gidiyoruz

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de ''sol sorunu'' olduğunu öne sürerek, ''Türkiye'de CHP dışındaki sol öldü. Sol yok, sağımız güçlü bu yüzden sağa doğru gidiyoruz. Çünkü oy alacağız'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Sol öldü, sağa gidiyoruz

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, ODTÜ Mezunlar Derneği Sivil Toplum Komitesi'nce düzenlenen ''Muhalefet Ne Kadar Etkin'' konulu söyleşiye katılarak, ODTÜ mezunlarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, solun halktan ve sendikalardan koptuğunu, bu durumun bir an önce sonlandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir siyasi partinin genç kadroları olmazsa geleceğinin de olmayacağını ifade ederek, ''Siyasal partinin üyeleri militanlaşmalı, militan gibi çalışmalı. Militanlaşma da gençlikle yakalanır'' diye konuştu.

CHP'nin gelecek ilk kurultayında tüzük değişikliği yapacağını ve CHP'nin bu değişiklikle güç kazanacağını ifade eden Kılıçdaroğlu'nun bu sözü salonda bir süre alkışlandı.

Siyasetçinin halka hesap vermesinin onurlu bir davranış olduğunu ve CHP'nin iktidara gelmesi halinde ''Siyasi Ahlak Yasası''nı çıkaracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Siyasi Ahlak Yasası'nı mutlaka çıkaracağız. Naylon faturacıdan maliye bakanı, Ali Dibocu'dan adalet bakanı, kalpazandan da başbakan çıkmasın diye...'' dedi.

''CHP'nin son yerel seçimlerde İstanbul'dan aldığı oy oranı ile Türkiye genelinden aldığı oy oranlarında Kemal Kılıçdaroğlu faktörünün ne olduğunun ve başarının ölçütünün'' sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, bir siyasi parti için başarının tek ölçütünün ''iktidara gelmek'' olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, CHP'nin halk nezdinde başarısız görünmesinin sebebinin de ''yapılan muhalefetin halka ulaştırılamaması'' olduğunu kaydetti.

AK Parti'nin toplumun sesine kulaklarını tıkadığını, Tekel işçilerinin feryadını duymadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Tekel işçileri aslında yeni bir hak talep etmiyor, mevcut haklarının sürmesini istiyor. Bu arada, Tekel işçisi, solun emeğin yanında olduğunu, sınıf bilincinin ne olduğunu, onları sömüren bir iktidarın kendilerini nereye taşıdığını öğrendi.

Sol da sokağı göremedi. Oturduk sıcak evlerimizde gazete okuduk. Ankara'da sosyolojik uçurumlar var. Ankara'nın öbür tarafına gidelim dedik mi? Altındağ'da bir aileye misafir olduk mu, onları misafir ettik mi? Onlar bunu yapıyor, biz yapmıyoruz. Rahata alıştık, tatillere gidiyoruz.''

AA

Geri Dön