HABER

Kılıçdaroğlu, Sultangazi'de halka seslendi

İSTANBUL (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Topbaş patron çocuğu olabilir, ben halk çocuğuyum" dedi.

Kadir Topbaş'ı bir televizyon programında tartışmaya da davet eden Kılıçdaroğlu, "Benim İstanbul'da iki rakibim var; birisi Sayın Başbakan, biri de Kadir Topbaş" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, partisinin Sultangazi İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti. Seçim merkezi önünde toplanan kalabalık bir grup tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, coşkulu kalabalığa el salladı. Kılıçdaroğlu'nun seçim merkezine girişi sırasında ise zaman zaman arbede yaşandı. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile seçim merkezine gelen Kılıçdaroğlu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'u bilmediği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "İstanbul'u kılcal
damarlarına kadar, arkadaşlarımızla birlikte biliyoruz. Beni eleştirecek bir şey bulamayınca uyduruyorlar. 'İstanbul'da Kemal Kılıçdaroğlu yolunu kaybetti' denildi. Oysa biz tersaneyi görmek istedik. Tersanede onca insan hayatını kaybederken orayı görmek istemez miyiz? Biz yapay tartışmalar dışında İstanbul'un sorunlarını nasıl çözeriz onu düşünüyoruz. İstanbul ve tüm Türkiye'ye dürüstlüğü aşılayacağız. Saydamlığı ve temiz yönetimi egemen kılacağız. Sayın Topbaş 'bir yılda 80 kilometre metro nasıl yapılacak' diye sormuş. Sayın Topbaş'a bir öneri; konuşmadan önce benim ne söylediğimi bir okusun ve ondan sonra yanıt versin" dedi.

Mal varlığı tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Kadir Topbaş patron çocuğu olabilir. Çok varlıklı da olabilir. Ben halk çocuğuyum, her şeyimi halka doğru anlatmak zorundayım. Benim mal varlığımı, benim yöneteceğim halkın bilmesi lazım. Sayın Topbaş diyor ki, 'ben kapalı zarf içinde mal varlığımı ilgili yerlere verdim.' Bu beni tatmin etmiyor. Diyor ki, 'boğazımdan aşağı haram lokma geçmedi.' Ben diyorum ki 'mal varlığını açıkla.' Alın teri ile kazanılmış bir mal
varlığını açıklamak ayıp değil ki. Biliyorsunuz benim İstanbul'da iki rakibim var; birisi Sayın Başbakan, biri de Kadir Topbaş. İkisine birden seslendim ve ikisine de aynı şeyleri söyledim" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, adaylığının açıklanmasının ardından yaşanan karşılıklı sözlü tartışmaları kendisinin başlatmadığını söyledi. Tartışmanın mimarının Başbakan Erdoğan olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, "Tartışmayı biz açmadık, onlar açtı. Biz İstanbullulara neler yapacağımızı anlatacağız. '80 kilometre metro yapacağız' dedik. Önümüzdeki günlerde yoksulluğu nasıl gidereceğimizi anlatacağız. Önümüzdeki günlerde yine İstanbul'un trafik sonunu nasıl çözeceğimizi anlatacağız. 15 yıldır İstanbul'un hiçbir sorununu çözemediler. Biz çözeceğiz" açıklamasında bulundu.

Bir gazetecinin, "Sayın Topbaş sizin SSK'yı zarara uğrattığınızdan bahsetti. Neler söyleyeceksiniz" sözleri üzerine Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Kadir Topbaş önce sosyal güvenliğin ne olduğunu öğrenirse bana bu soruyu sorabilir. Kendisiyle arzu ettiği bir televizyon kanalında tartışabiliriz. Bu tartışmadan önce kendisine küçük bir ipucu verebilirim. 1976 yılının ihtiyarlık sigortası hesaplarına baksın. İstanbul'da 12 milyon yurttaş var. Dürüstlüğü kendisine hedef seçmiş 12 milyon yurttaştan oy bekliyorum. İstanbullular size söz veriyorum, size dürüst ve namuslu bir yönetim vaat ediyoruz. Biz yolumuzu bulmayacağız, size yol göstereceğiz."
Kılıçdaroğlu basın toplantısının ardından İl Başkanı Gürsel Tekin ve CHP'nin Sultangazi Belediye Başkan Adayı Ercan Karabayır ile birlikte seçim merkezinin balkonuna çıkarak halkı selamladı. Ardından halka hitap eden Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan 'Kılıçdaroğlu İstanbul'da yolunu bulamaz' dedi. Üç kağıtçılar 'bir şey yapalım da yolumuzu bulalım' diye bakarlar. Biz böyle yolumuzu bulmayacağız. Sizin ödediğiniz vergilerle yollarını buldular" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön