Kilit isim görevden alındı

Kilit isim görevden alındı

Trabzon İl Jandarma Komutanı görevindeyken Agos Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hrant Dink'in öldürüleceği ihbarında bir işlem yapmamakla suçlanan Bilecik İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı'na atandı.

Dink komisyonu, Albay Ali Öz'ü dinleyecek

Hrant Dink cinayetini araştırmak üzere kurulan komisyon, dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ve bazı jandarma görevlilerini dinlemek üzere çalışmalarını sürdürme kararı aldı.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hrant Dink Alt Komisyonu, bir süre önce çalışmalarını tamamlayarak rapor yazma sürecini başlatmıştı. Komisyon, bugün yaptığı toplantıda çalışmalarını sürdürme kararı aldı.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocakden, yaptığı yazılı açıklamada bugünkü toplantıda şimdiye kadar yapılan çalışmaların ve gelinen noktanın değerlendirildiğini ifade etti.

Uzman Jandarma Kıdemli Çavuş Veysel Şahin ve Jandarma Başçavuş Okan Şimşek'in, yargılanmaları sırasında verdikleri ifadelerde dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Ali Öz, Jandarma Yüzbaşı Metin Yıldız, Jandarma görevlileri Hüseyin Yılmaz, Hacı Ömer Ünalır ve Cevat Eser'in de olayla ilgili olduklarını belirttiklerine işaret eden Ocakden, bu yeni durum üzerine komisyonun, incelemelerini sürdürme kararı aldığını açıkladı.

Ocakden, alt komisyonun ilgili kişileri davet ederek ifadelerine başvurmayı gerekli gördüğünü belirtti.