HABER

"Kimse Anayasanın üzerinde değildir"

ANKARA (İHA) - TBMM Başkanı Bülent Arınç, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün sözlerini ve tavrını, milletin özgür iradesini kullanarak oluşturduğu makama gösterilmesi gereken saygı ve demokrasi kültürüyle bağdaştırmadığını bildirdi.

TBMM Başkanı Arınç, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türkiye Üniversiteleri Öğrenci Konseyi' toplantısında yaptığı konuşmada yer alan ve TBMM'yi hedefleyen sözleri dolayısıyla bugün TBMM'de yazılı bir açıklama yaptı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün konuşmasının bir yerinde, 'Meclis'teki Milli Eğitim Komisyonu'nda, dini eğitim alan, geçmişte zorunlu 8 yıllık eğitime karşı koyanların ağırlık ve çoğunluk oluşturmasına kimsenin ses çıkarmaması beklenmemelidir' sözlerini hatırlatan TBMM Başkanı Arınç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
"Hepimizin bildiği gibi TBMM üyesi sayın milletvekilleri, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde milletin oylarıyla seçilmekte ve yine Anayasa ve TBMM içtüzüğü hükümlerine uygun olarak Meclis Komisyonlarında görev almaktadır. TBMM'nin organları da milli iradenin temsilcileri olan sayın üyelerimiz tarafından oluşturulmaktadır. Sayın üyelerimizin bu organları oluştururken herhangi bir kişi ya da makamdan görüş alma veya danışma zorunluluğu yoktur. Durum böyle iken, Milli Eğitim Komisyonu'nun oluşumunu bahane ederek, sayın milletvekillerini mezun oldukları okullara, siyasi görüşlerine ve yasama faaliyetleri içerisinde ortaya koyduğu düşüncelerine göre, ayrıma tabi tutmak, Anayasamıza, insan haklarına ve demokratik ilkelere aykırıdır."

"ANAYASA VE KANUNLARIN ÖNGÖRDÜĞÜ YETKİLER KULLANILACAKTIR" Hiç kimse ve hiçbir kurumun Anayasa'nın üstünde olamayacağının belirtildiği açıklamada,
"Kişiler ve kurumlar kendi yetki sınırları içerisinde kalarak görevlerini yapmalıdır. TBMM'yi ve sayın milletvekillerini haksız yere itham eden, küçük düşüren, saygısızlık yapan ve toplumsal huzuru tahrip eden davranış içerisine girmemelidir. Ülkemizin birlik, hoşgörü ve karşılıklı saygıya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde, kamu makamlarını işgal edenler, bu genel kurala uygun davranmalı, hukuk ve saygı sınırlarını aşan, çatışmaları tahrik eden davranışlardan kaçınmalıdır. Aksi davranış içine girenler hakkında, Anayasa ve kanunların öngördüğü yetkilerin kullanılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır" denildi.
Açıklamada son olarak, "Demokratik parlamenter rejimimizin temel kurumu ve milli iradenin temsil makamı olan TBMM'nin Başkanı, onun da ötesinde bir üye olarak, YÖK Başkanı'nın bu sözlerini ve tavrını, milletimizin özgür iradesini kullanarak oluşturduğu bu yüce makama, saygı ve demokrasi kültürü ile bağdaştıramadığımı kamuoyuna saygıyla duyururum" ifadesi kullanıldı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön