'Kimseyi öldürmek istemedik yoksa...'

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ülkesinde gerçekleştirilen gösterileri, Mısır'da olduğu gibi, güç kullanarak dağıtabileceklerini ancak "Kimseyi öldürmek istemedikleri" için bunu yapmadıklarını savundu.

'Kimseyi öldürmek istemedik yoksa...'

Maliki, Babil Valiliği'nin düzenlediği bir programda yaptığı konuşmada, isim vermeden bazı Arap ülkelerini Irak, Suriye, Mısır ve Bahreyn'deki istikrarı bozmakla suçladı. Irak'ta 8 aydan bu yana devam eden gösterilerle ilgili de Maliki, "Biz de şuan Mısır'da olduğu gibi, güç kullanarak gösterileri bastırabilirdik ama kimseyi öldürmek istemedik" ifadelerini kullandı.

"Irak'taki gibi bir demokrasi, bölgedeki diğer ülkelerde bulunmamaktadır" iddiasında bulunan Maliki, yaşanan gösterileri şiddet kullanarak bastırmak istemediklerini hatta gostericilerin yanında durduklarını ileri sürdü.

Suriye ve güney Lübnan'da toplumun belirli bir kesiminin hedef alındığını öne süren Maliki, "Irak hükümetinin güçlü olduğunu" savunarak, "tekfirciler" diye suçladığı grupların "Bu nedenle tek bir karış toprağı işgal edemediğini" ancak çeşitli bölgelerde saldırılar düzenlediğini dile getirdi.

Bahreyn, Irak, Suriye gibi ülkelerde "istikrarsızlığı besleyen" birçok Arap ülkesinin bulunduğunu iddia eden Maliki, "Yalan haber" yaptığını savunduğu El-Arabiyye kanalına da tepki gösterdi.

Irak'ta, Aralık 2012'de reform talebiyle başlayan barışçıl gösterilere, Maliki hükümetine bağlı güvenlik güçleri sert müdahalesiyle karşılaşmıştı. Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinde, Maliki hükümetine bağlı güçlerin 23 Nisan'da muhaliflere yönelik müdahalesi sonucu 53 kişi ölmüş, 114 kişi de yaralanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
DIŞ GÜÇLERİN GETİRDİĞİ ELEMANLAR SES ÇIKMADIKÇA ONLARIN AMACINI UYGULAR.EĞER HALK SES ÇIKARIR NUMARAYI YEMEZ VE İÇ ÇATIŞMA BÖLÜNME OYUNUNU ÇÖZERSE ÇAKTIRMADAN MANEVRA YAPARLAR.MESELA KILIÇDAROĞLU ZAMANINDA NEDEN KASETLE GETİRİLDİ.CHP Yİ NASIL ŞEKİLLENDİRECEKTİ VE SURİYE İLE BU İŞİN O ZAMANKİ PLANLANAN BAĞLANTISI NEYDİ.TABİİ GEZİ OLAYLARI İLE UFAKTAN DENEDİLER ÇALIŞMALARI NASIL NETİCE VERECEK DİYE.UÇAĞIMIZI DÜŞÜRDÜLER HATAYDA SONRA ÜLKE GENELİNDE ALEVİ SÜNNİ ÇATIŞMASI ÇIKARMAYA ÇALIŞTILAR.AMA MİLLET YEMEYİNCE NORMAL BU ÜLKENİN PARTİ BAŞKANI ROLÜNE DEVAM.OYUNU ÇÖZÜN İNCE DÜŞÜNÜN BU MİLLETSAHİPSZ
"Irak'taki gibi bir demokrasi, bölgedeki diğer ülkelerde bulunmamaktadır", Saddamın taşaklarına kurban ol! hasta ya vala hasta
Diğer Haberler