HABER

Kırım ve 1. Dünya Savaşı'nda ölen askerler anıldı

İSTANBUL (İHA) - Kırım ve 1. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden İngiliz, Fransız ve Osmanlı askerleri için Haydarpaşa'daki İngiliz Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi.

Anma törenine, İngiltere Başkonsolosu Barbara Hay ve üst düzey komutanlarla, askeri personel katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından yabancı bir din görevlisi, savaşta ölen askerler için dualar okudu. Daha sonra İngiltere Başkonsolosu Barbara Hay ve diğer ülkelerin temsilcileri de anıtına çelenk koydu. Bir süre mezarları gezen askerler, Kraliçe Victoria zamanında yaptırılan anıtı ziyaret etti.

Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkonsolos Barbara Hay, "Bugün çok önemli bir gün. Sadece İngiltere için değil, savaşlarda hayatını kaybedenler için çok önemli. Birinci Dünya Savaşı'nda ölenleri anmak için önemli bir gün. Özellikle Fransa'da feci şekilde öldürülenler için bu çiçekleri takıyoruz. Bugün 10 Kasım'da Atatürk'ü anmak Türkler için ne kadar önemliyse aynı şekilde İngiltere için ölenleri anmak o derece önemli. Çağdaş bir dünyada babalarımızı, dedelerimizi, akrabalarımızı anmak çok önemli ve hoş. Canlarını bu uğurda verenleri anmak bizim için bir şans" dedi.

Irak'taki savaşta ölen askerler için yöneltilen soru üzerine ise Hay, "Barışı savunuyorum. Sadece o askerler için değil dünyanın her bir yanında ölen şehitler için bir anma töreni olmalı" diye konuştu. Törene katılan askerlerden biri ise anıtın önündeki yazıları okuyarak duygularını dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön