Kırmızı alarm: El-ayak-ağız hastalığı

Çocuğunuzun ateşi nedeniyle bir gece kendinizi acilde bulmuş olabilirsiniz. Bu pek çok ebeveynin başına gelir. Ama sorun sadece ateşten ibaret olmayabilir. Doktorla görüşen ebeveynler belki de o güne kadar hiç adını duymadıkları bir hastalıkla karşılaşılırlar. Özellikle 10 yaş altı çocuklarda görülen bu hastalık; el-ayak-ağız hastalığıdır.

Kırmızı alarm: El-ayak-ağız hastalığı

Yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü halinde kendini gösteren el-ayak-ağız hastalığı, çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyar.

İleri günlerde cillte görülen döküntüler minik içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür. Pütür pütür olan bu kırmızı döküntüler, kasıklarda, kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgede de görülebilir. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sibel Aka, az bilinen el-ayak-ağız hastalığıyla ilgili merak edilenleri anlattı.

EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI BULAŞICI MI?

Enterovirüs ailesinden coxsacki virüsünün yol açtığı el-ayak-ağız hastalığı, özellikle yaz aylarında ve sonbaharda salgına dönüşebilir. Ancak rahatsızlık, gribal enfeksiyonlarla karıştırılabilir ve yanlış teşhis koyulabilir. Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de görülen el-ayak-ağız hastalığı bulaşıcıdır. Solunum yoluyla, tükürükle, yakın temasla ve dışkı yoluyla bulaşabilir. Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Yoğunlaşan virüslerle hastalık salgına da dönüşebilir. Bu nedenle anne ve babalara büyük görev düşer. Çocuklarına ellerini sık sık yıkama alışkanlığı kazandırmaları gerekir.

TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Su çiçeğini andıran ama su çiçeğinden daha küçük boyutta olan döküntülerle hastalığın ortaya çıkardığı tablo, anne ve babaları endişeye sevkeder. El ve ayak içleri, parmak aralarının yanı sıra ayak tabanlarını da donatan içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar hem ağrı, sızı hem kaşıntıya neden olur. Halsizlik ve kırıklığa kulak ve boğaz ağrısı da eşlik eder. Ağız içindeki aftlar ve bademcikte kızarıklık ise yemek yemeyi işkence haline getirir. Viral bir enfeksiyon olduğu için hastalığın tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Özel bir tedavisi olmadığı gibi ilacı ve aşısı da yok. Kaşıntıyı azaltması için spreyler ve çeşitli losyonlar verilebilir. Hastalık bir hafta 10 gün içinde kendiliğinden geçerken, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakabilir, o da zamanla kaybolur.

EL-AYAK-AĞIZ HASTASI ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

El-ayak-ağız hastalığına karşı en etkili yöntem; hijyendir. Ellerin sık sık yıkanması, kirli ellerin ağza ve yüze sürülmemesi çok büyük önem taşır. Bulaşıcı olduğundan el-ayak-ağız hastalığına yakalanan kişilerden uzak durulması gerekir. Ortamı sık sık havalandırarak içeri temiz hava girmesini sağlamak da şart. Okul ve kreşlerde ortam yüzeyleri dezenfekte edilmeli. Gerekli hijyen ve temizlik kurallarına uyulması durumunda el-ayak-ağız hastalığı riski azalır. İştahsızlık ve halsizliğe neden olan el-ayak-ağız hastalığı sırasında çocuklara çorba, yoğurt ve ağız içi yaraları azdırmayacak türden yiyecekler verilebilir. Su tüketiminin de ihmal edilmemesi gerekir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPACAK KARDEŞİM.AKIL VAR MANTIK VAR KİŞİSEL TEMİZLİK VE BAKI YAPILACAK ANCAK BUNLA KORUNULABİLİR.SEN ÇOCUĞUNUN EL ,YÜZ VE VÜCÜT YIKAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA SONRA DA ÇIK SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPACAK DİYE SORU SOR?
PEKİ, SAĞLIK BAKANLIĞININ ÇALIŞMASI VAR MI? ALOOO, SES GELMİYOR... KAPSAM ALANI DIŞINDA MI?...
Bu güne kadar kişisel hijyene dikkat ediliyordu da şimdi mi türedi bu hastalık. Suriyelilerden geçti demiyorlar da.... kontrolsüz aşılamadan aldılar şimdi yeni hastalıklar türedi bakalım daha neler görcez...
benim cocuk oldu çok kötü birşey ne yiyebiliyordu nede uyuyabiliyordu hastane bir hafta yatırıp serum tedavisiyle vitamin vermeyi ön gördü ama ben yatırmadım hastaneye ileri bilgili biriyle iletişime gectim. bana şap alınmasını söyledi şapı ezip merhem haline getirdikten sonra boğazına sürülmesini istedi aynısını yaptıktan bir kaç saat sonra çoçuk uyuyabildi yemeye başladı ve iyileşti buda bi nimet işte....
Benimde var aynısından lanet bişe 4 senedir geçmedi
benim 4 yaşında kızım var ve 2 yaşında iken bir hafta sonu bu hastalığa yaalandı 1 gecede istanbulun en büyük devlet hastaneleri 1 göztepe 2 yakacık cocuk 3 haydarpaşa numune ve 4 de marmara araştırmaya götürdüm çocuğumun ateşini düşüremedikleri gibi tek dedikleri şey soğuk algınlığı bir şekilde çocuğumuzun ateşini ateş düşürücüler ve ıslak pamuk ile düşük tutmaya çalıştık sonrasında p.tesi S.Beyli tıp merkezinde çalışan çocuğumuzun doktoru Neşet beye götürdük durumu anlattık ve dediği tek şey tüm hastaneler gribal enfeksyon mu dedi diye sordu kendisi hastalığın ne olduğunu hemen söyledi ve
Diğer Haberler