HABER

Kırmızı yerine 'mavi kart' önerisi

Spor karşılamalarında gösterilen kırmızı kartın, oyuncuları psikolojik olarak olumsuz etkilediği ve agresif davranışlara yönlendirdiği iddia edildi.

Renkbilimci Metin Yahya Üster, spor karşılaşmalarında oyun dışı bırakma kartının renginin kırmızı değil, mavi olması gerektiğini savundu. İnsan psikolojisiyle renkler arasında son derece yakın bir ilişki bulunduğunun dünyada yapılan deneyler sonucu bilimsel olarak kanıtlandığına dikkati çeken Üster, şöyle konuştu:

"Kırmızının spektrumunda 650 dalga boyuyla çok hareketli agresif vibrasyonlar var ve bu enerji, insan psikolojisini etkiler. Oyuncu kırmızı kartla zaten oyun dışı bırakılmanın olumsuzluğunu yaşarken bir de kırmızının güçlü enerjisiyle karşı karşıya kalınca gresifleşebilir, bu da saha içi olumsuz olaylara neden olur."

Üster, "Sporda oyun dışı bırakma kartı, kırmızı değil, mavi olmalı. Çünkü mavi renk, insanda iyi iletişimi arzu eden, iyileştirmeye ve sakinleştirmeye yönelten bir etki oluşturur. Oyun dışı bırakılan oyuncu, kırmızı yerine mavi renkteki bir kartla karşılaşırsa, daha sessiz ve mağrur bir şekilde sahayı terk edecektir."

Renkbilimci Üster, uyarı kartı olarak kullanılan "sarı kart"ın ise renk olarak doğru bir seçim olduğunu ifade ederek, sarının geçiciliği simgelediğini, hayatın başka alanlarında, örneğin trafik ışıkları, karantina bölgeleri ve taksilerde bu nedenle sarı rengin kullanıldığını bildirdi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler