HABER

Kış hastalıklarına dikkat

Özel Primer Hospital Başhekimi Uzman Dr. Ahmet Tanrıtanır, hastalığa yol açan virüslerin kış mevsiminde daha kolay yayıldığını bildirdi.

Dr. Tanrıtanır, yaptığı açıklamada, kış mevsiminde aşırı soğuktan dolayı virüslerin daha kolay yayıldığını belirterek, "Bu virüslerin yayılması sonucunda da akciğer enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar ve üst solunum yolu enfeksiyonları kış mevsiminde daha sık görülüyor.

Bu mevsimde mikropların yayılmasında uygun ortam olduğu için özellikle suçiçeği, kabakulak, kızamık gibi viral enfeksiyonları da mevsim itibariyle daha sık görebiliyoruz" dedi.

Gaziantep'in karasal iklim özelliğini taşıdığını kaydeden Başhekim Tanrıtanır, "Gaziantep'in ikliminin karasal iklim olmasından dolayı gece gündüz arasındaki ısı farkı çok fazla oluyor. Bundan dolayı vücudumuz, özellikle çocukların vücudu, bu ısı değişimine ayak uydurmakta zorluk çekebiliyor ve hastalanıyorlar.

Hastalıklardan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmenin yanı sıra dinlenme ve antibiyotik kullanmak da önemlidir. Kış mevsimi boyunca taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları ve meyve daha çok tüketilmeli. Süt dönemindeki çocuklara da anne sütü verilmeye devam edilmeli, çocuklar sütten kesilmemeli. Çünkü anne sütü hem besleyici hem de en iyi antibiyotiktir" diye konuştu.

Dr. Ahmet Tanrıtanır, ısı değişimlerine karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini, işleri gereği soğuk havada fazla kalanların ne çok kalın ne de çok ince giymeleri gerektiğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön