HABER

Kıyıya kadar ulaştı! Akdeniz'de tedirgin eden görüntü: Varlığına alışmalıyız

Akdeniz'de istilacı türler arasında yer alan balon balığı, denize giren insanlar için tehdit oluşturuyor. Kıyılarda, sahillerde sık sık görülmeye başlanan balon balığının varlığına alışılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Denizde, kıyıda balon balığı görmeye alışmalıyız" dedi. Son olarak geçen hafta Alanya ve Kemer sahillerinde balon balığı görülmüştü.

Kıyıya kadar ulaştı! Akdeniz'de tedirgin eden görüntü: Varlığına alışmalıyız

Kuvvetli çenesi ile balıkçıların oltalarına zarar veren 'lagocephalus sceleratus' türü büyük balon balıklarının kıyılarda görülmesi tedirginliğe yol açtı. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, son dönemde kıyılarda görülen balon balıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Balon balıklarının, kıyıdaki balık atıklarına veya yem olarak gördüğü küçük balığın peşinden gelmiş olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Gökoğlu, deniz dibinde yaşayan büyük türdeki balon balıklarının kıyıya yaklaşmasının, her zaman görülecek bir durum olmadığını söyledi.

Balon balıklarının etinin tüketilmesinin zehirleyebileceğini vurgulayan Gökoğlu, "Büyük balon balıkları kıyıya kadar yaklaşmaz. Muhtemelen kıyıda balık temizlendi, atığına geldi veya yem olarak değerlendirdiği küçük balığın peşinden geldi. Bundan sonra bu tür görüntüleri göreceğiz. Denizde, kıyıda balon balığı görmeye alışmalıyız. Biz dalışlar yaptığımızda büyük türdeki balon balıklarını görüyoruz. Deniz dibinde balon balıkları; bizlerden, dalgıçlardan kaçıyor. İnsanlardan korkar, kaçar. Sahilde, denizde gördüğümüzde korkmaya gerek yok" diye konuştu.

"RAHATLIKLA DENİZE GİRİLEBİLİR"

Yaz aylarında sahillerde balon balığı tedirginliği yaşamadan rahatlıkla denize girilebileceğini belirten Prof. Dr. Gökoğlu, "Vatandaşımız yazın rahatlıkla denize girebilir. Balık kıyıya da gelecek, açıkta da olacak. Balon balığı için yem olabilecek bir durum varsa sahile yaklaşmış olmalı. İnsanlarımız her yerde denize giriyor. Korkmaya gerek yok. Dalışlarımızda deniz dibinde sık sık balon balıklarıyla karşılaşıyoruz. Deniz dibinde ilk hedef biziz, insana yaklaşmıyor" dedi.

e0998926d393a0db74ab268a0078a9b1

fc05c3ff87155e975e08e988e28e0cf0

a9889ceec6e6cab70a7380aca7e027d2

9475b400735a611a17e5f2ff1574b4f0

DHA

Geri Dön