HABER

Kıymetli Metal Madencileri Derneği kuruldu

İstanbul (AA)- Altın ve gümüş madenciliğinde arama, üretim ve rafinasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar bir araya gelerek Kıymetli Metal Madencileri Derneği kurdu.

Geçen ay itibariyle tüzel kişilik kazanarak faaliyetlerine başlayan dokuzu yabancı 14 üyeli dernek, Türkiye'de metal rezervlerinin aranması, bulunan rezervlerin bulunduğu yerden çıkarılması, işletilmesi, zenginleştirilmesi ve rafinasyonu konularında bilinen en iyi metod ve teknolojilerin kullanılması için araştırma yapma amacıyla kuruldu.

Dernek Başkanı ve Tüprag Metal Madencilik Genel Başkanı Mehmet Ümit Akdur, altın ve gümüş gibi kıymetli metal rezervlerinin ortaya çıkarılması için çok ciddi bir sermayeye ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Böyle sermaye kolay bulunmuyor. Bu tür sermayeye çok ciddi talep var. Türkiye'de yer altından çıkarılmayı bekleyen 6 bin 500 ton altın var. Bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek için arama çalışmalarına hız verilmesi gerekiyor.

Yerli sermayenin bu işte kullanacağı risk sermayesi kısıtlı olduğu için bu fonların bol bulunduğu yurt dışından, özellikle Kanada'dan Türkiye'ye büyük ilgi var."

Dernek Genel Koordinatörü Muhterem Köse de Türkiye'de artık Bergama olayının çözüldüğünü ifade ederek, "Uşak devreye girdi, Erzincan devreye girecek.

Arkasından Türkiye'deki diğer yataklar devreye girecek. Türkiye'de altın üretimi bundan sonra hızla artacak. Türkiye, şu anda Avrupa'da en fazla altın üreten ülkesi konumunda bulunuyor" diye konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler