HABER

Kızıl akbabalardan turizme katkı

Antalya - Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Kuş Gözlem Kulübü üyeleri, turistlerin ilgisini, Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı'ndaki Bozburun dağında bir yıldır gözlemledikleri ve bin 900 metrede yuvaları bulunan 20 kızıl akbabaya çekerek, bölgeyi ornitoturizme (kuş gözlem turizmi) elverişle hale getirmeyi amaçlıyorlar.

Dünyanın doğal sisteminin çalışmasında yokedici görevini üstlenen akbabalar, leşleri yiyerek, doğayı salgın hastalıklardan, pis kokulardan ve kirlilikten koruyor. Pek çok ülkede nesilleri tükenen 16 akbaba türünden sakallı akbaba (Gypaetus barbatus), kara akbaba (Aeqypius monachus), kızıl akbaba (Gyps fulvus) ve beyaz akbaba (Neophron percnopterus) Türkiye'de gözleniyor.

Türkiye'de de nesilleri tehlike altında olan ve çok kısa zamanda büyük hayvan kadavralarını yiyerek leşlerin üzerinde üreyebilecek zararlı canlıların popülasyonunu kontrol altına alan akbabalardan kızıl akbabanın, Türk turizmine katkı sağlaması amaçlanıyor.

AÜ Kuş Gözlem Kulübü üyeleri, bir yıl boyunca Köprülü Kanyon Milli Parkı'ndaki Ballıbucak Köyü Bozburun dağında yuvaları bulunan kızıl akbabaları gözlemliyor.

Bu çerçevede, bin 900 metrede yuvalanan 20 kızıl akbaba saptanırken, kızıl akbabaların genel olarak 11.00 ile 15.00 saatleri arasında besinlerini aramaya çıktıkları ve böylece az enerji harcayarak kanat çırpmadan uzun süre havada kalabilme yeteneklerini kullandıkları belirlendi.

AÜ Kuş Gözlem Kulübü'nün yeni amacı ise Türkiye'ye tatile gelen turistlerin ilgisini çekerek bölgeyi ornitoturizme elverişli hale getirmek. Kızıl akbabaları Ballıbucak köyünden rahatlıkla gözlenebileceğini belirten kulüp üyeleri, bu amaçla köyde 17-19 Kasım tarihleri arasında şenlik düzenleyeceklerini bildirdiler.

Şenliğe katılacak 25 üniversiteden öğrenciler, köye kuracakları çadırlarla kızıl akbabaları gözlemleyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön