HABER

Kızına ciğerini verdi, SGK peşine düştü

Kayseri'de, 13 yıldır tedavi gören kızına karaciğerini veren baba, SGK'dan 2 aylık raporlu olduğu için 2 bin 400 TL para aldı.

Kızına ciğerini verdi, SGK peşine düştü

KAYSERİ (İHA) - Aradan 15 ay geçtikten sonra SGK babanın 'verici' olmasından dolayı ameliyatı 'lüks' saydı ve parayı geri tahsil etme yoluna gitti.

Kayseri'de oturan Faruk Salkım, 13 yıldır karaciğerinde enzim eksikliği çeken 14 yaşındaki kızı F.S.'nin kurtulabilmesi için 2008 yılında karaciğerinin yüzde 40'ını feda etti. Ankara'da gerçekleştirilen ameliyat sonrasında 2 aylık rapor alan Faruk Salkım, bu süre için SGK'dan da 2 bin 400 TL aldı. Ameliyattan 15 ay sonra ise fedakar baba Faruk Salkım SGK'dan gelen tebliğ ile şok oldu.

SGK'nın bir yanlışlık yaptığını ve 2 bin 400 TL'yi kendisinden geri istediğini söyleyen Faruk Salkım, "Gerekçe ise benim 'verici' olmam. Karaciğerimin yüzde 40'ını kızımı kurtarmak için vermem 'lüks' sayılıyormuş" diyerek tepki gösterdi.

Yetkililerin SGK kanununu gösterdiğini ve kanunda böyle bir maddenin bulunduğunu da ileri süren Faruk Salkım, "Benden bu parayı taksitli olarak yaklaşık 3 bin TL olarak geri istediler. Benim bu parayı ödeme gücüm var. Ancak bunu benim mantığım alamıyor" diye konuştu.

Televizyonlarda sık sık organ bağışının hayat kurtardığının reklamlarının yapıldığını hatırlatan Salkım, "Organ bağışını teşvik ediyorlar ancak benim kızıma karaciğerimin yüzde 40'ını vermem lüks sayılıyormuş. Böyle bir şey olmamalı. Benim bu parayı geri ödeme gücüm var ancak benim durumumda olan birçok insan var. Onlar bu parayı nasıl ödeyecek?" dedi.

Yetkililerin, SGK'daki bu madde üzerinde düşünmesi gerektiğini ve mağdur olan insanların daha da sıkıntı çekmemesi için maddenin değiştirilmesi gerektiğini bildiren Faruk Salkım, "Bir insanın kızını sıkıntıdan kurtarması, ona organını bağışlaması lüks sayılmamalı" ifadesini kullandı.

Geri Dön