KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sözlerine Fuat Oktay'dan kınama!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak dile getirdiği sözlere tepki gösterdi. Oktay, "KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın açıklamaları Boğaz Şehitliği'nde koyun koyuna yatan mücahit ve Mehmetçiklerimizin kemiklerini sızlatmıştır." dedi. Akıncı sosyal medya hesabından "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır." ifadelerini kullanmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sözlerine Fuat Oktay'dan kınama!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı'na yönelik açıklamalarına ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Akıncı'nın terör örgütü PKK/PYD'ye karşı yürütülen haklı mücadelede Türkiye'nin yanında olmayan talihsiz bir açıklama yaptığını vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

"MEHMETÇİKLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATMIŞTIR"

"Akıncı'nın açıklamaları Boğaz Şehitliği'nde koyun koyuna yatan mücahit ve Mehmetçiklerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Barış Pınarı Harekatı'nın eli kanlı terör örgütü PKK/PYD'ye karşı bölgenin istikrarı için gerçekleştiğini görmezden gelen Akıncı'yı esefle kınıyorum.

"TARİH BİLİNCİ YOKSUN BİR AÇIKLAMA"

1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda, bölgeye barış ve huzurun getirilmesi amacıyla yapılan kahraman ordumuzun mücadelesi ile bugün Suriye’de Barış Pınarı Harekatı ile verdiğimiz mücadele aynı ruhla yapılmaktadır. Akıncı’nın cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı açıklama tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır.

Bu talihsiz açıklamanın Kıbrıs Türkü'nün görüşünü yansıtmadığına inanıyorum. Ülkemizin yürüttüğü haklı mücadeleyi hiçe sayan bu yaklaşım, kalpleri her zaman Türkiye ile atan Kıbrıs Türk halkının vicdanında mahkum olacaktır."

AKINCI: BARIŞ PINARI DESEK DE AKAN KANDIR

Akıncı, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" ifadelerini kullanmıştı.

Okuyucu Yorumları 123 yorum
Rahatsızlığın varsa istifa et Türkiye CUMHURİYETİ kıbrısı tek bir valiyle bile yönetme kudretine sahiptir.
öyle denmez ! "Bizi Sırtımızdan Vuran Araplar olduğu kadar, BİZİ SIRTIMIZDAN VURAN TÜRKLER DE OLMUŞTUR" denir.. Bunun Milliyetle bir ilgisi yok.. Sadece KATAR amasız fakatsız Destek oldu.. Azerbaycan bile tırışkadan bir açıklama yaptı
Bizi Sırtımızdan Vuran Araplar muhabbeti yapanlar nerde
@kaya_kaan_1983 bu da bizi sırtımızdan vuran arap artıklarından azerbaycan neden böyle demiyor
filistinmis kıbrısmış hepsi kalleş düşmeye gör sırtımızdan vurmazsalar namertim
Reis bunu ve bunlar gibilerini yaz bir yere, yeri zamanı geldiğinde fişlerini çek.
Bu adam yine bir densizlik yapmış ve Erdoğan azarlamıştı..Kıbrıs Türklerinin tamamına yakını bu zihniyette..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler