HABER

KKTC'de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

LEFKOŞA (İHA) - Cumhuriyetin kuruluşunun 83. yıldönümü, Türkiye'de olduğu gibi yavru vatan Kıbrıs'ta da törenlerle kutlanıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan'ın tebrik kabulüyle başladı. Karahan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Büyükelçilik Müsteşarı İbrahim Mete Yağlı ile birlikte Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda bayram tebriklerini kabul etti.
Tebriğin ardından Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi. Buradaki tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erdi.

Tebrik ve Atatürk Anıtı önündeki törene KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Sabri Demirezen, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Hüsmen Akdeniz, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, 14. Zıhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Salih Cengaver Cem, Yüksek Mahkeme Başkanı Metin Hakkı, Ana Muhalefet UBP Genel Başkan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, diğer komutanlar, siyasi parti başkanları, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Büyükelçi Aydan Karahan ve KTBK Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Atatürk Anıtı özel defterini imzaladı.

Tebrik ve Atatürk Anıtı'nın önünde düzenlenen törenin ardından Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki tören saat 10.00'da İstiklal Marşı ile başladı. Tören birliklerinin denetlenmesi ve bayramlarının kutlanmasının ardından, KTBK Komutanlığı adına bir konuşma yapıldı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın konuşmasının ardından, tören resmi geçitle sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan, saat 18.00'de Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) büyük kütüphanesinde resepsiyon verecek. KTBK Komutanlığı da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Gazimağusa, Paşaköy, Çamlıbel, Güzelyurt, Değirmenlik ve Akdoğan'daki tümen, alay ve tugay komutanlıklarında resepsiyon verecek. Saat 18.30'da başlayacak resepsiyonlar halka açık olacak.

Ayrıca Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği binasının bir süredir bakımda olmasından dolayı, bu yılki kutlama ve kabuller Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Gazinosunda yapıldı. Büyükelçi Karahan'ın vereceği geleneksel Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu da Büyükelçilik rezidansı yerine YDÜ büyük kütüphanesinde verilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön